"Acis darba izbijās – rokas darba nebijās!" šāds ir Garkalnes novada domes deputāta Gunāra Bērtulsona moto. Patiešām! Ironiskā kārtā Bērtulsons nebijās šonedēļ savā piekabē sakraut pašvaldības uzņēmuma nocirstos bērzus, lai tos aizvestu uz mājām.

Vēlāk deputāts aizbildinājās ar to, ka malka domāta nevis paša mājas sildīšanai, bet gan labdarībai.

Neviens gan nebija informēts, ka Bērtulsons pārtapis mūsdienu Robinā Hudā - paņēmis svešu mantu, lai to vēlāk izdalītu trūcīgajiem.

Nedēļas sākums. Pirmdiena. Pašvaldības uzņēmuma "Garkalnes Komunālserviss" darbinieki attīra notekūdeņu grāvi Bukultos. Izcērt krūmus un bērzus. Kokus pēc tam sazāģē gabalos. Uzņēmuma vadītājs stāsta, ka šādos gadījumos zarus sadedzina turpat uz vietas, bet malku vēlāk pārstrādājot skaidās.

Taču šī reize ir citādāka. Biedrības “Par brīvu Lielā Baltezera krastu” vadītāja Artūra Priedes uzņemtajā video redzams, ka vakarpusē pie darbiniekiem ar savu personīgo auto piebrauc Garkalnes novada domes deputāts Gunārs Bērtulsons. Viņš kopā ar "Garkalnes Komunālserviss" darbiniekiem sakrāmē sazāģētos bluķus savā piekabē un aizved tos uz mājām. Tur jau piekabi iztukšot palīdz meita.

"Nū, es vienkārši, kā, lai pasaka, es nemāku pateikt, kāda saistība ir.

Vienkārši, mēs tīram grāvjus," nepārliecinoši Latvijas Televīzijas raidījumam "De Facto"stāsta Garkalnes novada domes deputāts Gunārs Bērtulsons (“Vienotība”).

Tomēr izrādās, ka deputāts pats grāvjus netīra.

"Nē, es pats netīru. Dome to dara caur Komunālservisu. Vienkārši, es tikai braukāju un skatos, kā tas darbs tiek darīts, lai visu iztīra," savus pienākumus skaidro Garkalnes novada domes deputāts Bērtulsons.

"Nē, es sev neņemu! Es sev neņemu. Es vienkārši pie sava īpašuma nolieku, lai nenozog. Jā, bet man viņus nevajag," savu rīcību skaidro Gunārs Bērtulsons.

"A kur citur atstāt? Jūs domājat grāvmalā?" par vietas izvēli ar pretjautājumu atbild deputāts Bērtulsons.

Raidījums “de facto” sastop vienu no strādniekiem, kurš palīdzēja Bērtulsona mašīnas piekabē sakraut sazāģētos bērzus, taču no dzirdētās telefonsarunas noprotams, ka strādnieks par “de facto” interesi jau ir informēts.

"Tā nav mūsu lieta, bet kādam ir jāizved ārā," pastāstīja strādnieks un piebilst, ka tā ir deputāta izvēle: "Ja viņš ir tik aktīvs, lai ved."

Bērtulsonam ir savs skaidrojums “sazāģēto bērzu lietā”. Viņš aizbildinās, ka ar malku neapsildīs paša māju, bet gan bluķīšus paņēmis, lai vēlāk tos izvadātu trūcīgajiem Garkalnes iedzīvotājiem.

"Zaļos kokus mēs izdalām pensionāriem. Es pagājušogad jau izdalīju pensionāriem, aizvedu jau – es neatceros. Man ir saraksts. Es viņus atvedu, salieku kaudzītēs un pēc tam visus izvadāju pensionāriem," savos labajos darbos dalās Garkalnes novada domes deputāts Gunārs Bērtulsons (“Vienotība”).

Patiešām, aprīlī pašvaldība bija sagādājusi malku vientuļajiem pensionāriem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Par to politiķi palepojās pat "Garkalnes TV".

Tomēr Garkalnes novada domes dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Elga Liepiņa un citi darbinieki nespēj atrast deputāta piesaukto sarakstu ar cilvēkiem, kam palīdzēts ar malku.

Neviens nezina par Bērtulsona piesaukto labdarību. Arī "Garkalnes Komunālserviss" vadītājs Harijs Lieljuris nespēj izskaidrot, kā malka nonākusi Bērtulsona mājās.

Bērtulsons gan pirms domes sēdes sākuma vēl centās Lieljuri informēt par notikušo, taču, visticamāk, laika nepietika. Pēc brīža jau Bērtulsons ne soli neatkāpās “de facto” un Lieljura sarunas laikā. Vēl vairāk - viņš centās atbildēt Lieljura vietā, kurš nezināja pat to, ko viņa darbinieki Bukultos darījuši.

Bukultu grāvja tīrīšanas darbos iegūtie koki un krūmi tiekot likvidēti, tos pirms tam aizvedot uz Komunālservisa teritoriju. 

"To es nemāku pateikt!" koku atrašanos deputāta mājās komentē PSIA “Garkalnes Komunālserviss” valdes priekšsēdētājs Harijs Lieljuris un piebilst: "Neesmu bijis, nezinu."

Savukārt Sociālajā dienestā stāsta, ka saraksts esot garš ar tiem Garkalnes iedzīvotāju uzvārdiem, kuriem malka nepieciešama. Diemžēl iespēju viņiem to sagādāt neesot.

"Ja būs vētras, ja koki lūzīs, tad būs," cerīga ir Garkalnes novada domes Sociālā dienesta vadītāja Silvija Putnika un atzīst, ka mierīgos laikapstākļos cerības uz malku ir mazākas.

"Tas faktiski ir tādos gadījumos, kad ir vēja nolauzti koki vai gadījumā, ka kaut kur kokus ir jāzāģē, tad tie koki pēc mūsu piestādīta saraksta tiek aizvesti uz dzīvesvietu cilvēkiem," pastāstīja Sociālā dienesta vadītāja Putnika.

"Reizi vai divreiz gadā, ne biežāk," notiek šādi gadījumi pieredzē dalās Putnika un atzīst, ka tuvākajā laikā nekas tamlīdzīgs nav plānots:"Šobrīd, nē, šobrīd, nē, bija viens piedāvājums septembrī vai oktobrī, kad bija beidzamais piedāvājums par kokiem."

Jācer, ka pēc raidījuma “de facto” sarunas ar Gunāru Bērtulsonu, deputāts patiešām nepaturēs malku sev, bet tā nonāks pie kāda trūcīgā Garkalnes iedzīvotāja. Tajā pašā laikā neatļauta malkas sagādāšana pašu vajadzība Garkalnes politiķu vidū nav nekas jauns.

Pirms vairākiem gadiem līdzīgā situācijā tika pieķerts toreiz vēl deputāts, šobrīd mērs Mārtiņš Bauze Krastiņš. Viņš kopā ar kaimiņu Rīgas pašvaldībai piederošajā mežā bija nozāģējuši priedi.

Taču Bērtulsons īpašu uzmanību izpelnījās arī pirms četriem gadiem.

Apmēram gadu pēc tam, kad Bērtulsons bija ievēlēts domē, speciālā publikācijā pašvaldības avīzē (3.lpp.) jauno politiķi aicināja nomaksāt parādu, toreiz - vairāk nekā divu tūkstošu latu apmērā. Bērtulsons vairākus gadus bija izvairījies no zemes un nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas.