Deputāts Arturs Kaimiņš (LRA) pirmdien Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē izvedis no pacietības vairākus deputātus. Par atrašanos alkohola reibumā publiskā vietā komisija Kaimiņu sodīja ar rakstisku brīdinājumu. Lai gan bargākais sods būtu tāds, ka viņš vienu dienu nevarētu nākt uz darbu, tādējādi neapmeklējot plenārsēdi, deputāti bija mīkstsirdīgāki. Tomēr arī soda piemērošana izvērtās par viena aktiera teātra izrādi, kur netrūka ne Kaimiņa mazās videokameras, ne klātesošo deputātu emociju.

Nosēdies Mandātu un ētikas komisijas galda galā, bijušais aktieris teica īsu monologu, kuru «Panorāma» īsi atreferē kā «Jā, dzēru, esmu par to jau atvainojies, sodiet mani.» Kaimiņš kolēģus mudināja sodīt viņu «pēc visas likuma bardzības».

Taču deputāti vispirms gribēja noskaidrot lietas apstākļus, piemēram, kāpēc policijā parakstījies kā Saeimas deputāts, vai tiešām uz kaut ko īpaši cerējis, un kāpēc internetā publiskotajos attēlos bijis roku dzelžos - vai tiešām bijis tik agresīvs. «Ja jūs man prasāt, kāpēc man bija roku dzelži, es nezinu, es tos neuzliku, es jums nevaru arī atbildēt, kāpēc joprojām nav Ziemassvētku sajūtas,» paziņoja Kaimiņš.

Kad jautājumi un Kaimiņš sāka atkārtoties, deputāti nolēma, ka laiks izvēlēties sodu. Domas dalījās, taču beigās lielākā daļa nobalsoja par rakstisku brīdinājumu. Sēdes beigās gan emocijas atkal uzbangoja.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāts Andris Siliņš novēlēja Kaimiņam turpmāk būt ļoti uzmanīgam, lietojot alkoholu. «Pretējā gadījumā mēs vēl tiksimies, kas absolūti nebūtu vēlams,» viņš sacīja.

Savukārt Janīna Kursīte-Pakule (NA) uzsvēra - komisija nav ne tiesa, ne teātris. «Kaut kādā veidā jūsu balsī ir viegls izaicinājums. Mēs ne bez kāda prieka šodien šeit sanākam. Un nav runa par to, ka jūsu iecelšanu varoņa vai antivaroņa kārtā. (..) Goda vārds, te neredz nevienu prieka seju, ka esat nosodīts. Es nezinu, vai jūs iekšēji saprotat vai sapratīsit, ka runa nav par svētkiem vai sodīšanu, bet iekšēju cilvēciskumu,» pauda deputāte.

Kaimiņš norādīja, ka runa esot par atklātību, tādēļ lūdza Kursīti-Pakuli paskaidrot, kādēļ viņa uz Saeimu braucot ar «tautas automašīnām». Deputāte uzsvēra, ka tā neesot taisnība. Kaimiņa teiktais sadusmoja komisijas pārstāvi Gunāru Rusiņu (NA).

«Es jūsu vietā nokaunētos. Kad sieviete deputāte uzdeva konkrētus jautājumus, jums vajadzēja pateikt - jā, vainīgs, nevis dot pretī ar saviem argumentiem,» viņš pauda.

Gan Rusiņš, gan komisijas vadītājs Vitālijs Orlovs («Saskaņa») norādīja - ja Kaimiņš vēlas, var rakstīt komisijai iesniegumu un tad jautājums tiks skatīts.

Sēdes laikā Kaimiņš Rusiņam vaicāja, kā viņu sauc, tādēļ deputāti pirms jautājuma uzdošanas nosauca savu vārdu, uzvārdu un ieņemamo amatu komisijā.

Pēc sēdes Kaimiņš «Panorāmas» žurnālistei klāstīja: «Tas nav kalibrēts alkometrs, man bija 1,4 promiles, bet es nepārkāpu likumu, kamēr mans kolēģis pārkāpa. Vai man ir mācība? Jā, es ar to nelepojos. Esmu saņēmis sodu un jau pēc mēneša, kopš esmu deputāts.»

Ar mandātu un ētikas komisiju deputāts Kaimiņš varētu tikties vēl divas reizes, jo saņemti vēl divi iesniegumi par viņu. Viens no tiem – par sēžu un notiekošā filmēšanu ar mazo video kameru.

Jau vēstīts, ka Kaimiņš pirmdien bija uzaicināts uz komisijas sēdi paskaidrot savu rīcību. Viņš vairākkārt norādīja, ka par savu rīcību ir atvainojies visas sabiedrības priekšā, un aicināja komisiju viņu sodīt par deputāta necienīgu rīcību.

«Es esmu jau publiski par savu deputāta necienīgo rīcību atvainojies. Atkārtota atvainošanās degradē vārda «atvainošanās» jēgu,» viņš sacīja. Kaimiņš pauda, ka komisijas deputātiem viņš jāsoda «pēc lielākās likumu bardzības, jo šajā valstī mums ir viens likums viena taisnība visiem. Sodiet mani tā, kā uzskatāt par vajadzīgu».

Komisija aizvadītajā nedēļā vienbalsīgi nolēma ierosināt lietu par iespējamu Kaimiņa deputāta ētikas kodeksa pārkāpumu saistībā ar rīcību Vecrīgā.

Komisijas vadītājs apliecināja, ka viņa pieredzē šis ir pirmais gadījums, ka par vienu deputātu īsā laika posmā saņemtas trīs sūdzības. Par katru no tām komisija var ierosināt lietu par deputāta ētikas kodeksa pārkāpumu.

Orlovs informēja, ka komisijā vērsies topošais jurists, kurš izvērtējis Kaimiņa rīcību Vecrīgā. Iesniegums saņemts arī no fotogrāfa Kaspara Ūdra par Kaimiņa provokācijām «Spēlmaņu nakts» balvu pasniegšanas ceremonijā, kā arī no Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītājas Ineses Laizānes (NA), kura lūdz izvērtēt Kaimiņa rīcību, neizslēdzot kameru un turpinot filmēt, kaut arī viņa lūgusi to nedarīt.

LRA Saeimas frakcija par Kaimiņa rīcību paudusi nosodījumu. Kaimiņš žurnālistiem norādīja, ka nožēlo izdarīto un savu rīcību skaidro ar emocionalitāti. Viņš norādīja, ka sākotnēji maldīgi uzskatījis, ka konfliktu ar viņu sācis «Latvijas 1.rokkafejnīcas» apsargs, taču vēlāk noskaidrots, ka konflikta aizsācējs bija trešā puse. «Tā bija deputāta necienīga rīcība no manas puses,» paziņoja Kaimiņš.

Lai arī sākotnēji Kaimiņš izvairījās atbildēt uz vairākkārtējiem žurnālistu jautājumiem par to, vai viņš bijis alkohola reibumā, vēlāk viņš atzina, ka alkoholu lietojis. Kaimiņš arī solījās, ka darīs visu, lai šādi gadījumi turpmāk neatkārtotos.