Izgaismota krāpšanas shēma Rīgas satiksmē. Uzņēmums gadu maksājis vairākus simtus tūkstošus par tīrīšanas līdzekļiem, konemaz nav saņēmis

Fiktīvā darījuma uzraudzībuRīgas satiksmē veicisSaskaņas centra biedrs. Naudu tālāk sadalījuši veikli darboņi. Starp lielākajiem ieguvējiem kādi ar pseidonīmu”Apdrošinātāji

Rīgas satiksme ir viens no lielākajiem galvaspilsētasuzņēmumiem. Tā bilancē ir 923 tramvaji, trolejbusi un autobusi. Pērn tajos brauca vairāk kā 150 miljoni pasažieru.Miljoniem roku pieskārās rokturiem un miljoniem kāju ienesa ielas dubļus salonos. Naktīs transporta līdzekļus mazgā. Viens pēc otra tie iebrauc tehniskajās telpās, kur atgūst tīrību. Autobusos rosās Rīgas satiksmes tehniskās kontroles daļa. Tās rīcībā ir slotas un spaiņi un speciāli iepirkti mazgāšanas līdzekļi, kas smalki nodēvti par nanotehnoloģijām.

Par šo nanotehnoloģiju piegādi 2013.gadā Rīgas Satiksme noslēdza līgumu ar firmu MJ partneri. Pie līguma viņi tika negaidīti - kāds viņu bijušais darbinieks piedāvāja piedalīties Rīgas Satiksmes cenu aptaujā. Līguma summa - 280 000 latu plus PVN. Tā ir maksimāla summa, par kādu var rīkot cenu aptauju, kas nav publiski jāsludina.

MJ partneri ir celtniecības uzņēmums un ar tādām lietām nebija nodarbojušies, taču bijušais darbinieks mierināja, ka nekas jādara nebūs - viņi būs tikai starpnieki. Visu izdarīs viņa radiniece Vita Baurovska. Viņa strādā firmā, kas tirgo pieprasītās nanotehnoloģijas. No MJ partneriem vajadzīgs tikai viņu godīgais vārds, reputācija un apgrozījums. Celtnieki piekrita un viņiem tika 3% par starpniecību.

Kam ienāca prātā ideja, ka to ķīmiju vajadzētu iegādāties?

VITA BAUROVSKA

SIA VIALEX, SIA HRM UN SIA ALCHIMICALATVIA darbiniece

Tas bija manam bijušajam darba devējam Aleksandram Beskorovainijam, ar kuru kopā es strādāju, tā tas bija.

Vita Baurovska strādāja firmā, kuru vadīja Aleksandrs Beskorovainijs. Firmai bija nodokļu problēmas un tā nevarēja piedalīties iepirkumā. Taču tās priekšnieks Beskorovainijs bija atradis iespēju nokārtot, ka atrastā starpniekfirma MJ partneri Rīgas satiksmes iepirkumā uzvarēs. Vita to solīja MJ partneriem un solījumu turēja. Drīzumā celtniecības firma saņēma no Rīgas Satiksmes priekšnieka Leona Bemhena parakstītu līgumu un ķīmijas piegādāšana varēja sākties.

MJ partneri noslēdza līgumu ar Beskorovainija firmām par mazgāšanas līdzekļu piegādāšanu. Sākumā ar Alchimica Latvia, tad ar Vialeks un beidzot ar HRM. Firmas mainījās, bet darbojošās personas palika tās pašas.

Sākuma viss gāja labi. Rīgas Satiksme pasūtīja preces, MJ partneri pasūtījumu nodeva Vitai Baurovskai, vēl pēc brīža MJ partneri saņēma no Rīgas satiksmes parakstītas preču pavadzīmes, ka prece saņemta un pēc tam ienāca nauda. Kopumā Rīgas Satiksme par modernajiem tītīšanas līdzekļiem ieskaitot PVN samaksāja 339 917 latu.

Bet ķīmijas preces MJ partneru birojā nekad neparādījās. To sagatavošana piegādei notika Vitas un Beskorovainija firmu birojā Zemitāna laukumā 11. Naudu pēc izrakstītajiem rēķiniem MJ partneri pārskaitīja šīm firmām un paturēja savus 3%. Nevienam nekas nelikās nepareizi.

Līdz kādu dienu pie MJ partneriem ieradās VID darbinieki un pieprasīja uzrādīt Rīgas Satiksmei piegādāto preču izcelsmes dokumentus. Izrādījās, ka Zemitāna laukuma firmas nebija deklarējušas PVN un VID radušās aizdomas par krāpšanos ar nodokļiem.

Celtnieki saviem sadarbības partneriem pieprasīja preču pavadzīmes. Taču pavadzīmju nebija. Celtniecības uzņēmumam tā bija liela problēma, jo tas nevarēja atgūt no valsts pārmaksāto PVN ap 100 000 latu. VID uzsāka auditu.

JĀNIS DAVIDOVIČSSIA MJ partneri advokāts

Un tikai pēc audita rezultātiem, kad mans klients bija ļoti pārsteigts, kā šie rezultāti ir tādi, tikai pēc galīgā rezultāta saņemšanas Vialeks amatpersonas sāka stāstīt patiesību kā tas viss ir noticis un kāpēc radusies šāda situācija ar Rīgas Satiksmi un sadzīves ķīmiju.

Patiesība izrādījās tāda, ka Beskorovainija firmas ķīmijas preces nebija pirkušas. Pēc pasūtījuma saņemšanas uz Rīgas Satiksmi aizveda ķīmijas preču iepakojumā sapakotu ūdeni.

VITA BAUROVSKA

SIA VIALEX, SIA HRM UN SIA ALCHIMICALATVIA darbiniece

Tilpnēs.. muciņās, plastmasas mucās tika uzpildīts ūdens.

Ķīmijas aizstāšanu ar ūdeni palīdzēja īstenot Rīgas satiksmes Tehniskās kontroles daļas priekšnieka vietnieks Vjačeslavs Stunžāns.

BAIBA BARTAŠEVIČA Rīgas satiksmes pārstāve

Runājot par Stunžāna kungu, viņa nav uz vietas.

Viņam nav sava kabineta?

Viņam ir dažādas teritorijas..

Varbūt var telefonu?

Nē, telefonu nedodam.

MJ partneru līgumā ar Rīgas satiksmi Stunžāns minēts kā pašvaldības uzņēmuma pilnvarotā persona. Stunžāns bija arī uzņēmējs. Viņam piederošajai firmai RS Baltic bija mazgāšanas līdzekļus piegādes līgumu ar paša darbavietu Rīgas Satiksmi. Rīgas satiksmē viņš strādāja nodaļā, kas mazgāja transportu, tāpēc zināja kādus līdzekļus vajag un varēja pats tos piegādāt, lai blēdība ar ūdeni neatklātos. Galvenais bija uzmanīt, lai kaut kādi mazgāšanas līdzekļi uzņēmumā būtu, par pavadzīmēm neviens neuztraucās.

VITA BAUROVSKA

SIA VIALEX, SIA HRM UN SIA ALCHIMICALATVIA darbiniece

Bet ka tas bija tikai ūdens, ar kuru mazgāja, tā tas nav. Ir mazgāts. Un bija tāda doma, ka tiek piegādats ūdens, tad pienāk nauda,tiek iegādāta ķīmija, un tiek nolikta noliktavā un mazgāti autobusi. jo autobusi ir jāmazgā, visiem jāsaprot, ka autobusi jāmazgā. Tāpēc tā tas tika domāts. Ūdens - bet tajā laikā tika izmantota ķīmija, kas vēl ir saglabājusies, tad tiek ievesta jauna ķīmija, atkal ir ūdens, un.. tādi tie solīši bija saplānoti.

Rīgas satiksme par ūdens piegādāšanu mazgāšanas līdzekļu vietā rausta plecus. Neviens neko tādu nav pamanījis. Autobusi un trolejbusi ir mazgāti katru nakti. Vai līdzekļu bijis pietiekami - sūdzību nav bijis.

DIDZIS STEPE Rīgas satiksmes Juridiskās daļas vadītājs

Līdz šim pretenzijas pret MJ partneru piegādāto nav bijušas?

Līguma darbības laikā nekādu pretenziju nebija. Par konkrēto piegādātāju un produkciju, ko viņš piegādā...

MJ partneru pārstāvis mums apgalvo, ka viņi faktiski RS ir piegādājuši 30-50% no tā kas bija līgumā, pārējais bija ūdens, neko tādu nepamanījāt?

Es jums nemācēšu pateikt, domāju, ka nekas tāds nav konstatēts, ja kaut kas tāds būtu konstatēts, tad visticamākais,būtu tālāka rīcība.

Ar Rīgas satiksmes darbinieku interviju sarunāt nevarot, viņš esot aizņemts objektos. Pateikt, vai Stunžāns varēja ietekmēt tīrīšanas preču iepirkuma gaitu un uzmanīt tālāko realizāciju, uz interviju atsūtītais RS jurists nevar.

Stunžāna kungs ir atbildīgs par šāda veida iepirkumiem?

DIDZIS STEPE Rīgas satiksmes Juridiskās daļas vadītājs

Es domāju, ka Stunžāna kungs nav atbildīgs par iepirkumiem, jo viņš nav sagādes daļas darbinieks.

Kas tad viņš ir?

Nemācēšu jums pateikt...

Tehniskās kontroles daļas priekšnieka vietnieks..

Tehniskās kontroles daļa atbild par tīrīšanas procesu kā tādu, nevis par produkcijas sagādi.

Bet, lai tīrīšanas process notiktu, vajag pārliecināties, ka ir ar ko tīrīt, vai ne?

Protams.

VITA BAUROVSKA

SIA VIALEX, SIA HRM UN SIA ALCHIMICALATVIA darbiniece

Cik apmēram liela no visā iepirkumā paredzētās ķīmijas reāli tika iepirkta?

Es jums nevaru pateikt daudzumus, bet es jums varu pateitk tā, tā ķīmija ir koncentrāts. Un to koncentrātu var atšķaidīt dažādi. Viņa var arī strādāt ļoti lielā atšķaidīšanā. Vai tas bija 100 litri vai 1000 litri, es jums nevaru pateikt. Bet viņa strādāja, bet viņa nebija piegādāta visos daudzumos.

Varu pateikt, ka bija piegādāta puse no cenu aptaujā pieprasītā daudzuma.

Nekā Personīga rīcībā esošais VID audits gan liecina, ka Beskorovainija firma Rīgas satiksmei ķīmiju praktiski nepiegādāja. Ja pašvaldības uzņēmumam to savajdzējās, to pirka pa tiešo no Stunžāna firmas RS Baltic.

Nebija praktiski nekādu izdevumu un no shēmas nopelnīja visi. 3% saņēma MJ partneri par reputācijas aizdošanu, 10% palika Beskorovainija firmas kontos, atlikušo naudu Vita Baurovska aizskaitīja uz ārzonas firmām Ķīnā.Tur to izņēma skaidrā naudā. Tālāk naudu sadalīja starp Vjačeslavu Stunžānu un kādām personām, ko apzīmēja ar vārdu “apdrošinātāji”.

E-PASTS

Datums Sat, 5 Jan 2013 18:28:23 +0200

No Alexander Beskorovainy [email protected]

Kam: Vita Baurovska [email protected]

Sveika Vitiņaa

Par Rīgas satiksmi tādas lietas! Konfidenciāli!

Par saņemto samaksas summu par produktu mums jāizdara šādas darbības un pārskaitījumi!

Parakstīt līgumu starp mums un MJ Partneriem, atskaitīt 8 tūkstošus latu plus PVN! Slavam pateiksim, ka PVN mums jāatdod valstij pēc “apdrošinātāju” norādēm!

Parakstīt līgumu ar mūsu partneriem (visdrīzāk izmantosim tavus sakarus!) un pārskaitīsim viņiem visu atlikušo! Un palūgsim izdarīt sekojošas operācijas:

-mums 10% plus PVN (atskaitot pakalpojumu izmaksas!)

-“apdrošinātājiem” 25% no visas summas tīrā veidā no kopējās līguma summas, MJ partneru komisijas nauda un samaksa “par pakalpojumu” būs jāsedz mums ar Slavu

- “atlikušo” summu mums jānodod Slavam, jāvienojas kādā veidā. No viņa mums jāsaņem visi nepieciešamie dokumenti par produktiem!

Nauda tika pārskaitīta uz ārzonas uzņēmumiem un tā ārzonas uzņēmuma kurjers vai kas to naudu atnesa uz Zemitāna laukums 11 un Aleksandrs viņu sadalīja. Stunžānam un apdrošinātājiem.

Kas ir apdrošinātāji, Vita Baurovska nestāsta. Tie esot cilvēki, kuri palīdzējuši izkārtot uzvaru vajadzīgajai firmai.

VITA BAUROVSKA

SIA VIALEX, SIA HRM UN SIA ALCHIMICALATVIA darbiniece

Es domāju, ka bez viņa lēmumiem un uzdevumiem nekas nenotiktu.

Jo?

Jo cenu aptaujās par lielām summām nav iespējams tik viegli uzvarēt , jo gribētāju Latvijā mūsu mazajā tirgū ir ļoti daudz. Un lai tu būtu pirmais vai otrais un lai tev būtu iespēja vienmēr par to ir jāpasaka paldies. Es domāju, ka tas ir no tiem cilvēkiem, kurš vienkārši deva norādi, ka mums tas ir jādara, ka prece ir jāiegādājas no mums.

Nekā Personīga noskaidroja, ka kontaktpersona, ko sauca par apdrošinātāju, ir uzņēmējs Boriss Carjevs. Viņa birojs atrodas Antonijas ielā, vienā ēkā ar Baltijas apdrošināšanas namu. Tur Borisu satikt neizdodas. Vēlāk viņš caur kādu uzticamības personu atbild, ka neko no šī visa nekomentēs. Komentārus nesniedz arī Aleksandrs Beskarovainijs. Viņš neatsaucās uz Nekā personīga zvaniem un īsziņām.

Agrā rītā pie mājas sastaptais Rīgas Satiksmes darbinieks Vjačeslavs Stunžāns savu saistību ar notikušo pilnībā noliedza.

>< >< ><

KNAB un policija atsakās izmeklēt Rīgas Satiksmes šaubīgo mazgāšanas līdzekļu iepirkumu

Sarunāts konkurss, līgums par ķīmiju, kas nemaz nav nepieciešama, un piegādāts ūdens. Izblēdīti simtiem tūkstoši eiro. Ja darījumā iesaistītajai firmai MJ partneri nebūtu radušās problēmas ar PVN atgūšanu, neviens par šo shēmu neuzzinātu. Vai par shēmu zināja vēl kāds Rīgas Satiksmē, varētu noskaidrot izmeklēšanā. Taču izmeklēšanas nav. Pērnā gada oktobrī MJ partneri Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā iesniedza visas ziņas par šaubīgajām naudas plūsmām, e pastu sarakstes un izteica gatavību sniegt arī citus pierādījumus. KNAB izmeklēšanu nesāka. Nekā nosodāma nesaskatīja arī Valsts policija, kas materiālus saņēma no KNAB.

Uzņēmums Rīgas Satiksme faktiski ir Saskaņas kontrolē. Tā kapitāla daļu turētājs ir Rīgas Dome ar mēru Nilu Ušakovu priekšgalā. Uzņēmuma valdē dominē šīs partijas cilvēki. Arī galvenais transporta mazgātājs Vjačeslavs Stunžāns ir Saskaņas biedrs.Saeimas vēlēšanās viņš kandidēja no Saskaņas saraksta Kurzemē, bet parlamentā netika.

Rīgas satiksmē viņš strādā kopš 2011.gada septembra, bija autoatslēdznieks. 2013.gada janvārī, kad sāka iet uz priekšu lietas ar ķīmijas iepirkumu, viņš paaugstināts par uzņēmuma Tehniskās kontroles daļas vadītāja vietnieku. Šis amats ļauj viņam kontrolēt tīrīšanas līdzekļu noliktavas.

Paralēli viņš darbojies arī kā ķīmijas piegādātāja, Austrijas uzņēmuma Bilgeri Chemie produkcijas izplatītājs. Tieši šī uzņēmuma produkcija arī piegādāta Rīgas Satiksmei.

Stunžāna piedalīšanos Beskorovainija biznesā apliecina kāda elektroniskā sarakste - tajā Beskorovainijs prasa ķīmijas pasūtījumu MJ partneriem, uz ko sarakstes biedrs atbild, ka to jau ir nosūtījis. Pārbaudot šo adresi, izrādās, ka tā pieder Stunžānam.

Arī Borisa Carjova un Rīgas pašvaldības uzņēmumu ceļi līdz šim jau ir krustojušies. Antonijas ielā 23, uz kurieni Beskorovainija cilvēki esot piegādājuši naudu, ir reģistrēti viņam piederoši uzņēmumi, piemēram, Well media Rīga. Tai pastarpināti pieder trešā daļa firmā Pilsētas Līnijas, kas jau no 2004.gadā bez konkursa ir ieguvusi reklāmas izvietošanas tiesības Rīgas sabiedriskajā transportā. Carjovs firmas kapitāldaļas iegādājās 2010.gadā. Saskaņa aktīvi izmantoja šo reklamēšanās iespēju 12.Saeimas vēlēšanās. Tāpat šī Carjovam daļēji piederošā firma bez konkursa ieguvusi tiesības ierīkot bezvadu internetu Rīgas sabiedriskajā transportā.

Carjova redzamākā saikne ar pilsētas un līdz ar to arī Rīgas Satiksmes vadību ir biznesa partneris Ēriks Teilāns, Ušakova padomnieks. Carjovs ir Teilānam piederošu uzņēmumu vadībā, tāpat viņam kopā ar Teilāna sievu pieder apdrošināšanas brokeru firma Attollo Brokers. Žurnālisti izpētījuši, ka šī firma ne reizi vien bez konkursa ir tikusi pie pasūtījumiem pašvaldības uzņēmumos. Piemēram, Rīgas Centrāltirgū un Rīgas namu pārvaldniekā.

Rīgas mērs nenoliedz, ka ir dzirdējis par Carjovu. Notikušo Rīgas Satiksmē viņš sola pārbaudīt.

NILS UŠAKOVS, Rīgas mērs (Saskaņa)

Tad man jautājums par Borisu Carjovu. Vai Boriss Carjovs nav kaut kā lūdzis pats vai ar Teilāna starpniecību iekārtot darbā Rīgas satiksmē Vjačeslavu Stunžānu?

Pirmo reizi par tādu kombināciju dzirdu.

Bet par Borisu Carjovu ne pirmo reizes dzirdat, vai ne? Man liekas, es varbūt esmu dzirdējis par šo cilvēku, bet es tagad uz sitiena arī nevaru atcerēties.

Bet tā kā pie paša nav nācis runāt par lietām Rīgas satiksmē Boriss Carjovs?

Noteikti nē.

Ēriks Teilāns?

Ar Ēriku Teilānu par Rīgas satiksmes jautājumiem neesmu pārliecināts, ka mēs daudz runātu par jautājumiem, kas saistīti ar sabiedrisko transportu.

MJ Partneri par dalību šai shēmā ir samaksājuši valstij 100 000 latu PVN uzrēķinu. Par notikušo viņi izlēmuši neklusēt. Ar pašu savāktajiem pierādījumiem un VID audita rezultātiem pērn oktobrī uzņēmēji devās uz KNAB. Taču izmeklēšana nav sākta, jo nodarījums neesot saistīts ar tādu korupciju, ko birojs izmeklē.

LAURA DŪŠA

KNAB Sabiedrisko attiecību speciāliste

Kāpēc KNAB iesniegumu neizskatīja, bet aizsūtīja Valsts policijai?

Ne visi amatpersonu pārkāpumi, kas saistīti ar korupciju valsts institūciju dienestā, ir noziedzīgi nodarījumi, kas atbilst KNAB kompetencei.

Bet vai KNAB izmeklētājs pārliecinājās, ka tik tiešām nav nekādu pierādījumu, vai runāja ar cilvēkiem, ka amatpersonas un politika ir iesaistīta?

Šāda informācija nav manā rīcībā. Es domāju, ka biroja izmeklētāji ir gana kompetenti, ka viņi zin, kuras lietas ir biroja kompetencē un kuras ir nosūtāms citām iestādēm.

Lietu atlikt malā izlēma Izmeklēšanas nodaļa, kuras vadītāja ir Lienīte Šikore. Viņas vīrs Andrejs Šikors kandidēja partijas Saskaņa sarakstā 2014.gada 4.oktobrī notikušajās 12.Saeimas vēlēšanās.Šikors pērn partijai ziedojis arī 1500 eiro.

LAURA DŪŠA

KNAB Sabiedrisko attiecību speciāliste

Tā ēna, kas sanāk, ka Korupcijas novēšanas un apkarošanas birojs tā kā mazliet piesedz Saskaņas centru, tas nešķiet mazliet.... dīvaini?

Es šādu jautājumu nevaru komentēt.

No KNAB iesniegums nonāca Valsts policijā. Policija trīs mēnešus veica resorisko pārbaudi un nonāca pie secinājuma, ka notikušajā nav noziedzīga nodarījuma sastāva.

TOMS SADOVSKIS

Valsts policijas pārstāvis

Resoriskajā pārbaudē nekonstatē krāpšanas sastāvu

Arī Finanšu policijā nav kriminālprocesa, lai gan Valsts ieņēmumu dienests konstatēja nelikumības ar nodokļiem, viltotus dokumentus un citus pārkāpumus.

JĀNIS DAVIDOVIČS

SIA MJ partneri advokāts

Šī informācija apliecināja to, ka daļējas piegādes Rīgas Satiksmei ir bijušas, savukārt pārējā daļā ir bijusi tīrākā krāpšana. Kāpēc policija uzskata, ka krāpšana nav bijusi? Šajā procesā nav nopratināts neviens cilvēks. Faktiski ļoti formāls lēmums. Arī no KNAB puses netika nopratināts neviens cilvēks. Tā kā tie ir virspusēji lēmumi, lai tiktu vaļā no šīs lietas.

Neviena amatpersona, kura pieņēmusi lēmumus vai sniegusi atbildes uz iesniegumiem par šo lietu, savu rīcību nebija gatava izskaidrot personīgi.

Uz tiešraidi Nekā Personīga žurnālisti bija aicinājuši KNAB priekšnieku Jaroslavu Streļčenoku. Tomēr viņš nepiekrita intervijai. Tiesa gan KNAB priekšnieks sacīja, ka pēc raidījuma intereses, "MJ partneru" iesniegums tiks atkārtoti vērtēts. Neskatoties uz to, Izmeklēšanas nodaļas vadītāja Lienīte Šikore turpinot baudīt viņa uzticību.