Pārāk bieži mēs atliekam veselības pārbaudes, par prioritātēm uzskatot citas lietas. Pārāk bieži norobežošanās un bailes mūs uzvar. Rezultātā pārāk bieži sievietēm tiek vēlīni atklāts krūts vēzis un ciešanas, kas jāpiedzīvo, cīnoties ar ielaisto slimību, ir daudz smagākas. „Ja vien es būtu iepriekš zinājusi, ka krūts vēzis ir pilnībā izārstējams, ja tiek diagnosticēts agrīnā stadijā. Es ne mirkli nešaubītos par regulāru pārbaužu nepieciešamību.” Tā ir frāze, kas nereti izskan no sievietēm, kuras novēloti vērsušās pie speciālistiem. Visa pamatā ir zināšanas un apņēmība stāties pretī slimībai.

Lai veicinātu sieviešu informētību par savlaicīgu krūts veselības pārbaužu nepieciešamību, jau piekto gadu Latvijas Basketbola savienība  un krūts vēža pacienšu atbalsta biedrība VITA organizē krūts veselības informatīvo kampaņu „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!”. Tā tiek rīkota ar mērķi atgādināt sievietēm par regulārām ikmēneša krūts pašpārbaudēm un aicinātu sievietes vecumā no 50 – 69 gadiem (riska grupa ar paaugstinātu krūts vēža risku) izmantot Valsts sniegto iespēju bez maksas reizi divos gados veikt krūts izmeklējumu ar mamogrāfijas metodi. Šogad kampaņa tiks atklāta 2015.gada 10. aprīlī, viesnīcā Roma (Kaļķu ielā 28, Rīgā).

Lai informētu un iedrošinātu Latvijas sievietes rūpēties par savu krūšu veselību regulāri, pērn kampaņā „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” tika aizsākta brīvprātīga reģionālo vēstnešu kustība. Šogad vairāk nekā 40 sievietes no dažādiem Latvijas novadiem iesaistījušās krūts veselības informatīvajā kampaņā „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!”, lai kopīgiem spēkiem uzrunātu Latvijas sievietes.

Viens no iemesliem, kāpēc sievietēm vēlīni tiek atklāts krūts vēzis un viņas regulāri neveic krūts izmeklējumus, ir bailes – no ārsta apmeklējuma, pārbaudes vai sliktas diagnozes. Reģionālās vēstneses savos novados mudinās sievietes nebaidīties no krūšu veselības pārbaudēm, savlaicīgi veicot nepieciešamos izmeklējumus. Jau pērn, pateicoties vēstnešu iesaistei un aktivitātēm, sievietes tika iedrošinātas rast atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem, rosinātas veikt pašpārbaudi krūšu veselības profilaksei, kā arī iedrošinātas veikt mamogrāfiju.

Kampaņas reģionālā vēstnese, Ogres novada pašvaldības sabiedrības veselības organizatore Baiba Drone: „Būt par vēstnesi šajā kampaņā man ir svarīgs pienākums savas pilsētas un novada iedzīvotāju priekšā. Tā ir liela atbildība informēt iedzīvotājus, iedrošināt veikt savlaicīgu profilaksi. Es apzinos, ka rezultāti nebūs šodien, bet esmu pārliecināta, ka pienāks tā diena, kad mēs visi kopā būsim uzvarējuši cīņu ar krūts vēzi. Un es domāju, ka to var izdarīt!”

Kampaņas reģionālā vēstnese, kinoaktrise, Latvijas Nacionālā teātra aktrise Anete Saulīte: „Es uzskatu, ka katram pašam ir jāuzņemas atbildība par sevi, tāpēc ar kampaņas pa­līdzību vēlos mudināt sievietes būt atbil­dīgas un godīgas pret sevi, rūpīgi pētot un analizējot pieejamo informāciju. Tāpat vēlos in­formēt par nepieciešamību pārbaudīties sievietes, kuras ikdienā par šo slimību  neaizdomājas vai izturas nevērīgi!”

Krūts vēzis ir ārstējams, tikai to ir nepieciešams atklāt savlaicīgi. Tāds ir galvenais kampaņas vēstījums, kuram jāsasniedz Latvijas sievietes.

 „Es katru dienu Krūts ķirurģijas nodaļā redzu sievietes, kuras cīnās par veselību, tāpēc vienīgais, ko varu darīt, ir aicināt sievietes būt drosmīgām un nebaidīties - no pārbaudēm un rezultāta. Jo ātrāk tiks at­klāts vēzis, jo lielākas iespējas atsākt dzīvot pilnvērtīgi,” aicina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Latvijas Onkoloģijas centrs" Krūts ķirurģijas nodaļas onkoloģe, krūts vēža pacienšu atbalsta biedrības VITA dibinātāja Sarmīte Baltkāje.

Kopš 2011.gada Latvijas sieviešu basketbola izlase līdzdarbojas krūts vēža informatīvās kampaņas „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” organizēšanā, aktualizējot krūts vēža problemātiku un aicinot sievietes rūpēties par  savu veselību. “Latvijas Basketbola savienība iestājas par to, ka sportistiem ne tikai jāpriecē savi atbalstītāji ar skaistām uzvarām, bet arī jāliek lietā sporta laukumos iegūtā popularitāte, lai pievērstu sabiedrības uzmanību svarīgām problēmām,” uzskata Latvijas Basketbola savienības ģenerālsekretārs Edgars Šneps.

Ik gadu vairāk nekā 100 000 sieviešu vecumā no 50 – 69 gadiem saņem valsts nosūtītu uzaicinājuma vēstuli veikt krūšu izmeklējumu ar mamogrāfijas metodi bez maksas. Realitātē ne vairāk kā 40% sieviešu veic šo pārbaudi. Tas joprojām ir maz, ņemot vērā, ka paaugstināts krūts vēža saslimšanas risks ir tieši sievietēm vecumā no 50 – 69 gadiem. 

Pārliecinies, ka esi vesela! Pārbaudi krūšu veselību regulāri, lai zinātu, vai viss ir kārtībā!

Vairāk informācijas par kampaņu: www.parbaudikrutis.lv/