„Spogulī redzu, kāds tagad izskatās mans ķermenis. Tomēr nevis novēršos, bet pasaku paldies, ka ir tik skaists. Man bija vēzis. Un tas iemācīja dzīvot citādāk," par sevi saka Una Liberte. Sieviete, kura ir uzveikusi krūts vēzi.

Ikviena sieviete ir aicināta uz tematisko vakaru par sievietēm “ES ESMU!”, kas notiks šo ceturtdien, 14.maijā no plkst 18.30 – 20.00 „Pop-up mākslas galerijā”, T/C „Galerijā Riga” 6.stāvā.„ES ESMU!” būs neformāls informatīvi – izklaidējošs pasākums, lai iedrošinātu sievietes rūpēties par savu krūšu veselību, neaizmirstot par sevi ikdienas steigā. Ieeja pasākumā – bez maksas.

Tematiskā vakara "ES ESMU" ietvaros tiks atklāta Unas Libertes (52 gadi) izstāde. Una ir drosmīga un stipra sieviete, kura pēc krūts vēža ir pievērsusies fotografēšanai. Izstādē būs iespējams apskatīt gan darbus, kuros viņa ir pozējusi (akti), gan darbus, ko viņa ir radījusi pati.

Pasākumā piedalīsies arī kampaņas „Pārbaudi krūtis,lai dzīvotu!” vēstneši - uzņēmēja Marika Ģederte un aktieris Andris Bulis, bet sanākušo sieviešu pašapziņu ar komiski nopietniem fragmentiem no monoizrādes „Tāda es esmu” cels Zane Daudziņa. Dziedātāja Liene Greifāne sniegs sirsnīgu minikoncertu: "Katrai sievietei pirmajā vietā ir jābūt veselībai. No mūsu veselības stāvokļa būs atkarīga mūsu bērnu un tuvinieku laime, prieks un mātes klātbūtnes statuss. Sievietēm, vēl jo vairāk mātēm, ir jādomā par sevi, lai bērniem būtu no kā mācīties dzīves gudrību. Es aicinu ikvienu sievieti pārbaudīt savu krūšu veselību, lai laicīgi varētu risināt radušās problēmas, ja tādas ir, lai pēc tam jo ilgāk spētu rūpēties par savu mīļoto cilvēku labklājību"

Tematiskā vakara „ES ESMU!”viesus uzrunās Latvijas Onkoloģijas centra krūts ķirurģijas nodaļas vadītājs onkologs asoc.prof. Jānis Eglītis un„Veselības centra 4" Dermatoloģijas klīnikas plastikas ķirurgs, mikroķirurgs dr. Nonna Tomiševa. Ārsti vēlas uzsvērt nepieciešamību regulāri pārbaudīt savu sievišķības simbolu – krūtis, kā arī pastāstīt savu pieredzi par sieviešu atdzimšanu pēc krūts vēža operācijas.  Pasākuma laikā būs iespējams aprunāties ar „Veselības centra 4" ķirurgu, mamologu dr. Jeļenu Maksimenko par krūšu pārbaudes metodēm, t.sk. mamogrāfiju, un citiem ar krūšu veselību saistītiem jautājumiem.

„Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” reģionālā vēstnese Vija Tirzmale, tematiskā vakara „ES ESMU!” organizatore:„Laipni aicinu ikvienu sievieti, neatkarīgi no vecuma, apmeklēt tematisko vakaru „Es ESMU”,kas veltīts visām sievietēm, lai smeltos iedvesmu no pasākuma viesiem, kuri ar saviem stāstiem atgādinās par nepieciešamību rūpēties par savu veselību, mīlot ik dienu, jo krūts vēzis visbiežāk piemeklē tad, kad zaudējam pašas sevi. Tāpēc jo īpaši būtiski ir sargāt sevi arī tad, kad jūtamies šķietami veselas, neaizmirstot, ka esam sievietes, kurām vislielākā vērtība ir mūsu pašapziņa!”

Kampaņa „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” šogad apvieno 42 reģionālās vēstneses no Venstpils, Alsungas, Skrundas, Nīcas, Talsiem, Tukuma, Jaunpils, Saldus, Auces, Dobeles, Jelgavas, Jūrmalas, Ķekavas, Rundāles, Iecavas, Rīgas, Ikšķiles, Ogres, Valmieras, Cēsīm, Smiltenes, Gulbenes, Alūksnes, Balviem, Lubānas, Madonas, Rēzeknes, Jēkabpils, Ilūkstes, Daugavpils un Krāslavas. Reģionālās vēstneses ir apņēmušās paaugstināt krūts vēža skrīninga programmā izmeklēto sieviešu skaitu visos Latvijas reģionos, kā arī mazināt ielaistu krūts vēža gadījumus, uzrunājot sievietes pārbaudīties savlaicīgi.

Informatīvā kampaņa „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” norit jau piekto gadu un tās ietvaros ik pavasari sievietes tiek aicinātas nebaidīties un veikt krūšu pārbaudi, jo tieši savlaicīga krūts vēža atklāšana var būt izšķiroša visai tālākai dzīvei. Ja slimība tiek konstatēta agrīnā stadijā, tad savlaicīgas un kvalitatīvas ārstēšanas rezultātā ir iespējams izārstēties no krūts vēža.Ik gadu vairāk nekā 100 000 sieviešu vecumā no 50 – 69 gadiem saņem valsts nosūtītu uzaicinājuma vēstuli veikt krūšu izmeklējumu ar mamogrāfijas metodi bez maksas. Realitātē šo pārbaudi veic mazāk nekā 40% sieviešu!

Krūts vēža pacienšu atbalsta biedrība „VITA” vadītāja Irina Januma: „Mūsu spēkos nav saskaitīt, cik sieviešu un viņu tuvinieku sadzirdējušas aicinājuma, spēka un uzmundrinājuma vārdus, bet vienu gan zinām: katra sieviete, kura laikus aizgāja pie ārsta ir drosmīga, atbildīga, un galvenais, zinoša par savu krūts veselību. Aicinām ikvienu līdzcilvēku – meitas, draudzenes, māsas, arī dēlus un vīrus atbalstīt, iedrošināt, pavaicāt, aizvest uz mamogrāfiju sev svarīgo cilvēku. Pavaicā, vai tava mamma saņēma vēstuli, pavaicā, vai viņa ir veikusi mamogrāfiju. Pasaki, ka tev viņa ir svarīga un tev rūp viņas veselība!”

Kampaņa „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” noslēgsies 23.maijā, Krūšu veselības dienā. Aicinām ikvienu uz jau piekto rozā lentītes gājienu „Ejam kopā, lai dzīvotu”. Gājiens notiks no Brīvības pieminekļa līdz „Arēna Rīga”, kur kopīgi vērosim labdarības basketbola spēli starp Latvijas un Ķīnas sieviešu basketbola izlasēm. Gājiena dalībniekiem ieeja spēlē bez maksas!

Kampaņu „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” organizē Latvijas Basketbola savienība un Krūts vēža pacienšu atbalsta biedrība „VITA”.

Plašāka informācija: www.pārbaudikrūtis.lv/