Latviešu rakstnieks Māris Bērziņš ceturtdien, 19.novembrī, svinīgā ceremonijā Lietuvas lielhercogu pilī Viļņā saņēma Baltijas Asamblejas (BA) balvu literatūrā, kas piešķirta par romānu „Svina garša”. BA balvas literatūrā, mākslā un zinātnē, kā arī BA medaļas par nopelniem Baltijas valstu vienotības stiprināšanā un sadarbības veicināšanā pasniegtas BA 34.sesijas ietvaros.

Balva mākslā piešķirta lietuviešu diriģentam Modestam Pitrenam (Modestas Pitrėnas) par radošajiem centieniem, kas stiprina Baltijas valstu kultūru mijiedarbību, uzstājoties koncertvietās un teātros Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

Savukārt ar balvu zinātnē šogad pagodināta Eva Klarita Petai (Eva-Clarita Pettai) un Vello Petai (Vello Pettai) no Igaunijas par monogrāfiju “Transitional and Retrospective Justice in the Baltic States”.

Balvas laureātus vērtēja deviņi literatūras, mākslas un zinātnes eksperti no Igaunijas, Latvijas un Lietuvas. Katras balvas apjoms ir 5000 eiro.

BA balva ir dibināta 1994.gadā, un to ieguvuši daudzi pazīstami kultūras, zinātnes un mākslas jomas darbinieki. Pagājušajā gadā balvu mākslā saņēma Jaunā Rīgas teātra režisors Alvis Hermanis par radošajiem sasniegumiem, uzvedot virkni izrāžu, jo īpaši par lugu „Oblomovs”. Laureāts BA balvā literatūrā bija igauņu rakstnieks Pēters Sauters (Peeter Sauter) par noveli „Neatstāj mani vienu” („Ära jäta mind rahule”) (2012). Savukārt balvu zinātnē 2014.gadā piešķīra habilitētajam profesoram Dr.Jozam Vidam Gražulevičam (Juozas Vidas Gražulevičius) no Lietuvas par augstiem sasniegumiem materiālķīmijā un inženierzinātnēs, kā arī par aktīvo sadarbību ar pārējo Baltijas valstu zinātniekiem izpētes projektu izstrādē un īstenošanā.

Tāpat svinīgā ceremonijā ceturtdien pasniedza BA medaļas par īpašiem nopelniem Baltijas valstu vienotības stiprināšanā un sadarbības veicināšanā.

BA medaļu pasniedza Saeimas deputātam Jurim Viļumam, kurš darbojas BA Izglītības, zinātnes un kultūras komitejā. Medaļu saņēma arī Ziemeļu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Jans Vidbergs (Jan Widberg), kā arī Zurabs Abašidze (Zurab Abashidze), Gruzijas, Ukrainas, Azerbaidžānas un Moldovas (GUAM) Parlamentārās Asamblejas Gruzijas delegācijas vadītājs.

Tāpat medaļas pasniedza Igaunijas Zinātņu akadēmijas profesoram, vienam no vadošajiem arheologiem Baltijā Valteram Langam (Valter Lang) un Tartu Universitātes lektorei Ilzei Zagorskai, kura ir autore grāmatai „Latviešu valoda igauņu studentiem. Mācību uzdevumu krājums”, kā arī Beniluksa parlamenta prezidentei Majai Detjēžai (Maya Detiège).

Medaļas saņēma arī Lietuvas Valsts Patērētāju aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors Felikss Petrausks (Feliksas Petrauskas), Lietuvas Lauksaimniecības kameras priekšsēdētājs Andriejus Stančikas (Andriejus Stančikas) un Lietuvas transporta un sakaru ministrs Rimants Sinkevičs (Rimantas Sinkevičius).