Ropažos visas nedēļas garumā no 3. līdz 9.augustam notika 5.starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls „Vides deja”, kurā vairāku profesionālu horeogrāfu un pasniedzēju vadībā notika laikmetīgās dejas, improvizācijas, performances, izrādes, nodarbības, filmu vakars un grāmatu prezentācija.

Līdzās pašmāju horeogrāfiem un māksliniekiem, skatītājus priecēja arī dejas profesionāļi no Slovākijas ar izrādi jeb performanci pieaugušajiem „Bakkheia - dancing on the edge”, kura Ropažos tika izrādīta 7.augusta vakarā. Uz festivāla skatuves dejoja un horeogrāfa Pētera Šavela izrādes ieceri īstenoja Slovākijas dejotāji Sonja Feriencikova, Tereza Ondrova, Giulas Cserepes.

BAKKHEIA ir dejas izrāde, kas strādā ar smalku robežu starp to, ko mēs uztveram kā traku (kā slimība, kā muļķīgs, kā autisms) un kā ģeniālu (kā brīvs, bērnam vai dzīvniekam līdzīgs, godīgs, neierobežots).

Trīs dejotāji piedāvāja savus ķermeņus līdz nebeidzamai transformācijai, nepārtrauktam aplim, vientulības mainīgais ceļojums. Tuvojoties viens otram, viņi saskaras, viņi mēģina sazināties, bet viņi vienmēr nonāk konteksta neatbilstībā, ko viņi rosina.

Festivāla noslēgumā 8.augustā skatītājiem tika izrādītas daudzveidīgas dejas performances, ko meistarklašu dalībnieki bija sagatavojuši visas nedēļas laikā kopā ar horeogrāfiem Katrīnu Albuži, Krišjāni Santu, Ēriku Ēriksonu no Zviedrijas, Agnesi Bordjukovu, Guntu Liepiņu un Gabiju Bīriņu. Dejas performances skatītāji varēja vērot neierastās vietās – upē, pilsdrupās, vecajā spirta brūzī, iekaramā tiltā pāri Lielajai Juglai.

„Šogad festivāls „Vides deja” tika papildināts ar diviem lieliskiem jaunumiem – ar radošo dejas darbnīcu bērniem, ko vadīja Gabija Bīriņa un ik rīta pamošanās nodarbību „Rīta rosme” kopā ar Ēriku Ēriksonu no Zviedrijas. Vislabākās emocijas tika saņemtas arī no festivāla skatītājiem, kuri atzina, ka festivāla valda radošas un garīgi piepildītas emocijas. Tomēr bez garīgās sinerģijas, tika saņemtas  praktiskas un teorētiskas zināšanas par laikmetīgo deju izrādēm un to organizēšanu. Un protams, laika apstākļi šogad festivālu lutināja un tajā valdīja īstas un piepildītas sajūtas,”  savās pārdomās par  šī gada festivāla „Vides deja” norisi dalās festivāla mākslinieciskā direktore Lilija Lipora.

Pirmizrādi festivālā skatuves 8.augustā piedzīvoja arī Lilijas Liporas laikmetīgās dejas un ēnu teātra principu sintēze - izrāde "Ēnas". Izrādes vadmotīvs – tas, ko cilvēki dēvē par miesas ēnu, nemaz nav miesas ēna, bet dvēseles miesa. Dejotāji strādāja divos plānos - ar ēnām un dzīvajā plānā. Izrāde ir tapusi, domājot par pretmetiem, par to, kāda ir manis pašas ēna šajā laikmetā, kāda ir mana laikmeta ēna, un galu galā – kāda ir dejas ēnas puse.

Izrādē piedalījās pieci dejotāji – Kate Pumpiņa, Gabija Bīriņa, Reinis Rešetins, Darja Krauze un Modris Opelts, gaismu un video scenogrāfiju veidoja izrāžu mākslinieks Egils Kupčs. Izrādē skanēja brīnišķīgā Itālijas akustiskās ģitāras meistara Stefano Baroni mūzika un Lienes Circenes spēlētās klavieru skaņas.

„Festivāls „Vides deja” Ropažos jau trešo gadu pēc kārtas uzbūra īstu dejas brīnumu - tā daudzveidīgā programma, skaistā norises vieta, cilvēku atsaucība un vieglā gaisotne iedvesmoja ikvienu. Par to, ka festivāls ir izdevies, apliecina ropažnieku un viesu pozitīvas atsauksmes. Pēc dejas izrādēm daudzi pauda neviltotu izbrīnu un novērtēja dejotāju augsto un profesionālo sniegumu. Festivāls mums visiem ir dāvājis piesātinātas emocijas, iedvesmojis un ļāvis iepazīt mūsu novadu, kā laikmetīgās dejas norises vietu,” stāsta festivāla „Vides deja” producente un Ropažu novada kultūras un izglītības centra vadītāja Sanita Megere – Klevinska.

5. laikmetīgās dejas festivāls „Vides deja”, kas jau trešo gadu pēc kārtas norisinājās Ropažu novadā, dalībniekiem piedāvāja ne tikai daudzveidīgu izrāžu, performanču un dejasfilmu programmu, bet arī deva iespēju meistarklasēs apgūt dejas mākslu atzītu horeogrāfu vadībā.

Festivālu „Vides deja" rīkoja dejas teātra kompānija „Starswell" un Ropažu kultūras un izglītības centrs.

Uz tikšanos nākamajā 6.starptautiskajā laikmetīgas dejas festivālā „Vides deja”!

Plašāka informācija festivāla mājas lapāwww.videsdeja.lv/