3.augustā, Ropažos sācies 5. starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls „VIDES DEJA”, kur visas nedēļas garumā vairāku profesionālu horeogrāfu un pasniedzēju vadībā notiks laikmetīgās dejas, improvizācijas, performances, izrādes, nodarbības, filmu vakars un grāmatu prezentācija.

„Festivāla idejas pamatā - performanču veidošana āra apstākļos, apspēlējot dažādus vides objektus un teritorijas, laužot stereotipu, ka dejas māksla ir ieslodzīta tikai telpās. Ķermeņa kustību saspēle ar vides objektiem piešķir gluži citu nozīmi vietai, kuru līdz šim esam uzlūkojuši tikai kā garāmgājēji,” atklāj festivāla idejas autore un radošā direktore Lilija Lipora.

Festivālu, 3 . augustā, plkst.21.00 atklāja pie Ropažu kultūras un izglītības centra ar izrādi „Ar putniem”. Izrādes tēmas ir pavasaris, mīlestība un attiecības. Izrāde tiek spēlēta publiskā telpā, lai uzrunātu nejaušu garāmgājēju. Mērķis ir sniegt patīkamas izjūtas – pārsteigumu cilvēkiem viņu ikdienas gaitās. Tā ir nejauši sastapta deja, smaidi, komunikācija tur, kur cilvēki to negaida. Ir iespēja vērot, kļūt par daļu no notikuma vai doties tālāk, bet skatītājs pats izdara savu izvēli atkarībā no aizņemtības un atvērtības. Izrādes horeogrāfe - Katrīna Albuže. Mūziku spēlēja Mārtiņs Zariņš.

Šogad plānots, ka profesionālu horeogrāfu vadībā taps sešas dejas performances, kas festivāla apmeklētājiem tiks izrādītas festivāla izskaņā 8.augustā brīvā dabā un dažādos vides objektos. Performances vadīs horeogrāfi Katrīna Albuže, Krišjānis Sants, Ēriks Ēriksons no Zviedrijas, Agnese Bordjukova, Gunta Liepiņa un Gabija Bīriņa.

Ceturtdien, 6.augustā, plkst.21.30 festivālā izrādīs Latvijā zināmās horeogrāfes Olgas Žitluhinas pirms pāris gadiem radīto dejas izrādi jeb instalāciju „Mazāk domā, ātrāk skriesi", kur dejā tiek atainots nerimstošs process ar sākumu un nobeigumu, un ar cerību, ka process vienmēr paliks procesā.

Festivāla viesi šogad būs dejotāji no Slovākijas Sonja Feriencikova, Tereza Ondrova, Gyula Cserepes ar horeogrāfa Pētera Šavela radīto izrādi pieaugušajiem „BAKKHEIA – DANCING ON THE EDGE”. Uz festivāla lielās skatuves viesu dejas performance tiks izrādīta 7.augusta vakarā plkst.21.30.

Pirmizrādi festivālā uz lielās skatuves 8.augustā plkst. 21.30 piedzīvos laikmetīgās dejas un ēnu teātra principu sintēze - izrāde „Ēnas". Izrādes attīstībā izmantoti G.Junga pētījumi par ēnas projekcijām cilvēka personībā un atzinums, ka tas, kas ir pretstats vadošajai funkcijai, atrodas ēnā. Kas ir ēna? Kāpēc ir ēna? Kāda ir mana, sabiedrības, dejas, laikmeta ēna?

Lielākajos festivāla notikumos - izrādēs, performancēs, izstādēs vai deju filmu vakaros, kā arī lekciju un grāmatu prezentācijās ieeja ir bezmaksas. 

Festivālā  aktīvu un radošu mēģinājumu procesā, sadarbojoties horeogrāfiem, mūziķiem, māksliniekiem un performanču dalībniekiem, tiek radīti jauni dejas mākslas darbi, kas kā kopīgs darba rezultāts skatītāju vērtējumam tiek nodots festivāla noslēgumā. Festivālā katru gadu piedalās un savās zināšanās dalās vairāki profesionāli dejotāji, dejas entuziasti, dejas studijas skolēni, mūziķi un horeogrāfi gan no Latvijas, gan no citām Eiropas valstīm.

Jau vairāku gadu garumā laikmetīgās dejas māksla Latvijā meklē savdabīgas spēles vietas, vienlaikus apvienojot un sintezējot dažādus mākslas žanrus. Viens no laikmetīgās dejas  izpausmes veidiem ir vides deja, kur horeogrāfija tiek piemērota konkrētai vietai un objektam. Festivālu „Vides deja” rīko dejas teātra kompānija „Starswell” un Ropažu kultūras un izglītības centrs.

Joprojām visi dejas interesenti ir laipni aicināti piedalīties meistarklasēs! Tev tikai ir jāierodas  festivāla  norises vietā Ropažos un jākļūst par festivāla dalībnieku!

Plašāka informācija festivāla mājas lapā:  www.videsdeja.lv/