Klāt ir vasara un Rīgas Cirks tradicionāli, jau astoto reizi, rīko starptautisko jauno profesionālo un topošo cirka mākslinieku festivālu-konkursu “Brīnumu pilna pasaule”. Regulāri šajos festivālos ir pārstāvētas 7-12 dažādas valstis.

Šovasar festivāls notiek jūlijā ar četrām atšķirīgām izrādēm.

Piektdien, 10.jūlija vakarā pulksten 18:30 – festivāla atklāšanas izrāde, sestdien, 11.jūlijā pulksten 16:00 un svētdien, 12.jūlijā pulksten 13:00 – divas dažādas konkursa izrādes, bet pirmdien, 13.jūlijā pulksten 18:30 – festivāla uzvarētāju, labāko mākslinieku galā izrāde un laureātu apbalvošana.

Interese par Rīgas festivālu ir liela un noturīga, visa gada garumā regulāri Rīgas Cirkā tiek iesūtīti pieteikumi dalībai festivālā. Lielā interesentu skaita dēļ vispirms tiek rīkota iesūtīto pieteikumu dalībnieku atlase, ko tradicionāli veic erudītākie un autoritatīvākie profesionālie cirka mākslinieki, kuri attiecīgajā laikā atrodas viesizrādēs Rīgas Cirkā.

Festivāla “Brīnumu pilna pasaule” pieteikumu pieņemšana ir beigusies 31.maijā.

Jaunie mākslinieki vecumā no 7 līdz 25 gadiem ir gan akrobāti, žonglieri, virves staigātāji, gan, protams, gaisa vingrotāji. Viņu prasmes tiks vērtētas divās vecuma grupās.

Šogad festivālā tiks pārstāvētas 9 valstis: Lietuva, Igaunija, Zviedrija, Krievija, Baltkrievija, Šveice, Ukraina, Uzbekistāna un Latvija.

Kompetenta žūrija, kuras sastāvā būs Latvijas, Zviedrijas, Uzbekistānas, Baltkrievijas, Krievijas cirku direktori un speciālisti, vērtēs 48 priekšnesumus, ap 100 jauno mākslinieku sniegumā.

Nenoliedzami, tieši Ukrainā, Baltkrievijā un Krievijā ir ļoti attīstīta cirka studiju un skolu darbība, no šīm valstīm nāk dažādu, visā pasaulē rīkotu cirka mākslas konkursu uzvarētāji.

Festivālā tiks pārstāvētas 16 cirka skolas un studijas.

Jau atkārtoti Rīgā par tituliem cīnīsies cirka talantu kalves Sputnik no Pavlovskij Pasad jaunie māksliniekiTikai pēdējā gada laikā tie ir kļuvuši par Humora un Estrādes konkursa Maskavā diplomantiem, uzvarētjuši konkursā “Talanta mantinieki” Francijā, izcīnījuši 1.vietu Lietuvā un vēl, un vēl. Gaisa vingrotāja “Īru pasaka”,- iestudējuma nosaukums ir daiļrunīgs pats par sevi.

Pirmo reizi pie mums ieradīsies Iževskas cirka studija Nadežda. Iževska šobrīd ir viena no pasaules spilgtākam cirka pilsētām, jo tieši tur ir uzbūvēts pēdējās desmitgades lielākais un modernākais cirks, tur notiekošie cirka festivāli regulāri sapulcina Montekarlo pasaules festivālu laureātus un žūriju. Jaunieši, kas ieradīsies Rīgā, ir Krievijā (un arī pie mums) popuālārā TV konkursa “Minuta slavi” uzvarētāji.

Tikpat tāls, pat tālāks no mums ir Južnouraļskas cirka kolektīvs Fejereja, kuram ierašanās pie mums ir tāls, dārgs pasākums, tomēr pārliecība par to, ka tas ir vērts, ka jaunieši varēs droši sacensties savā meistarībā un, kas zin, uzvarēt.

Pārbaudīta cirka mākslas kvalitāte aizvien piemīt Gatčinas cirka studijas Grotesk audzēkņu sniegumam, jo studijas vadītājs Jevgēnijs Curko stingri turas pie pārbaudītām, tradicionālam cirka vērtībām: cirka priekšnesumam jābūt sarežģītam, bet to jāprot izpildīt viegli un ar smaidu.

Pirmo reizi Lietuvu pārstāvēs Kauņas jaunatvērtā cirka skola Cirko Akademyos, kura sadarbībā ar jau populāro Lietuvā ceļojošo telts cirku “Baltijos Cirkas” uzsākusi jauno cirka mākslinieku sagatavošanu. Jau daudzu gadu garumā Rīgas Cirks sadarbojas ar Sanktpēterburgas cirka grupu Rovestnik na NiveKopā ir realizēti vairāki cirka mākslas projekti gan Latvijā un Igaunijā, gan Francijā un Sanktpēterburgā. Studija ir izaudzinājusi veselu plejādi jauno cirka mākslinieku, bet uz mūsu festivālu ved aizvien jaunus censoņus, kas patīkami pārsteidz ar savām prasmēm. Savukārt Sanktpēterburgas populāro, rīdzinieku iecienītā klaunu dueta PiterFM dēls Ivans Fedorovs festivālā startēs kā jaunais burvju mākslinieks.

No Ņižnijnovgorodas ierodas ļoti talantīgs mākslinieks un absolūti oriģināls– ekvilibrists uz vienriteņa jeb monocikla Ruslans Šamšadinovs. Piemaskavas pilsētā Džeržinskā (Krievija) darbojas cirka studija Cirk druzei. Studiju vada ļoti profesionāls cirka pedagogs Jevgēnijs Ustimovs. Šis studijas jauniešu sniegumam aizvien ir ne tikai ļoti augsts profesionālais triku izpildīšanas līmenis, bet priekšnesumiem ir savdabīgs mākslinieciskais izpildījums.

Lidijas Migani cirka skola Lugano (Šveicē) ir savdabīga gaisa vingrošanas sala Eiropā. Studijas vadītāja savas audzēknes aizvien motivē reizēm pat ļoti sarežģītu triku apgūšanai uz dažādiem vingrošanas rīkiem augstu zem cirka kupola. Šoreiz Rīgā redzēsim divas meitenes vingrojam uz trosēs iekārtas kubveida konstrukcijas.

Ukrainu šogad pārstāvēs jaunais gaisa vingrotājs siksnās Iļja Mikejevs no Krivojrogas. Iļjas vecāki arī ir gaisa vingrotāji, guvuši laurus Rīgas Cirkā rīkotajā profesināļu festivālā “Zelta Kārlis”. Valka-Valga - pilsēta un Latvijas un Igaunijas robežas. Katrā robežas pusē ir arī sava cirka studija.

Reveranss Valgā un Smaids Valkā. Un katrā studijā bērni darbojas atšķirīgi. Igauņu mentalitātei laikam tuvāka ir burvju triku apgūšana un akrobātikas triku izpilde abstraktākā filozofiskā manierē. Valkas pusē meitenes apgūst akrobātiskās etīdes tradicionālajā skaistuma izpratnē. Zīmīgi , ka abās pilsētās cirka tradīciju jau pirms apmēram četrdesmit gadiem aizsāka mūsu māksliniece Mudīte Kraukle - savulaik viena no vistālāk pasaulē izskanējušiem sieviešu akrobātiskā dueta radītāja un izpildītāja.

Latviju šogad pārstāv piecas cirka studijas. Divas no Rīgas. Rīgas Jaunība – cirka studija, kura šobrīd Latvijā ir ar vislielāko pieredzi, jo nākamgad svinēs jau 35.jubileju. Starp citu, tieši šī studija savulaik veiksmīgi pārstāvēja Latviju vienā no pirmajiem Iževskas cirka starptautiskajiem festivāliem. Arī Rīgas

Cirka Studija drīz varēs svinēt savus pirmos desmit gadus. Salaspils kultūras nama “Enerģētiķis” cirka studija Arlekīns darbojas jau divdesmit gadus. Šo studiju vada enerģiskais Mihails Basmanovs. Savukārt šīs studijas mazās mākslinieces Veronikas akrobātiskais numurs tapis iedvesmonoties no salaspilietes Marijas Lases atmiņām par to, kā mazā 7-9 gadīgā Marija kā māksliniece Marisa Lazda uzstājusies Rīgas Cirka manēžā neilgi pēc 2.pasaules kara beigām.

Arī Daugavpili pārstāvēs divas jauno cirka mākslinieku kalves.Viena no tām ir Daugavpils Jaunība, kuru ilggadīgi vada bijušie cirka akrobāti Marija un Jevgenijs Čirkovi. Šīs studijas jaunieši pievēršas ļoti dažādiem cirka žanriem. Viena no jaunākām cirka studijām Latvijā ir Daugavpils Vivat. Šeit bērni apgūst gan akrobātiku un deju, gan ekvilibristikas pamatus ar rotējošiem hulahupa apļiem.

8.starptautisko jauno un topošo cirka mākslinieku festivālu-konkursu “Brīnumu pilna pasaule” Rīgas Cirks rīko ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Valsts kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes atbalstu.

Izrādes:

10.jūlijā, piektdien, plkst. 18.30, festivāla atklāšanas izrāde;

11.jūlijā, sestdien, plkst. 16.00, festivāla konkursa izrāde;

12.jūlijā, svētdien, plkst. 13.00, festivāla konkursa izrāde;

13.jūlija, pirmdien, plkst. 18.30, festivāla uzvarētāju un labāko mākslinieku galā izrāde, laureātu apbalvošana.

“Pasmaidiet, dzīve ir skaista!” - savā jaunajā dziesmā „Ir jāpietiek” aicina itāļu dziedātājs Roberto Meloni, kuras vidoklips ir uzņemts Rīgas cirka manēžā.

Piektdien, atklāšanas izrādē, skanēs ne vien Roberto jaunā dziesma, bet mākslinieks pats ir apsolījis kuplināt festivāla atklāšanu ar savu klātbūtni.

Sestdien, svētdien un pirmdien aicinām uz izrādēm ierasties savlaicīgi, jo pusstundu pirms izrādes sākuma festivāla dalībnieki Rīgas cirka manēžā tiksies ar saviem skatītājiem un ļaus iepazīt cirka darba ikdienu. Katram būs iespēja pašam paņemt rokās žonglēšanas bumbiņas, rotējošos hulahupa apļus un diabolo spoles, katrs pats varēs izmēģināt sevi veiklībā nostāvēt uz kustīgajām spolēm vai varbūt arī nostāvēt uz rokām. Cirka noslēpumu meistarklase – pusstundu pirms izrādes!

Izrādes garums ~ 2 stundas (var būt līdz 3 stundām), starpbrīdis 20 minūtes.

Biļešu cenas no 7,50 līdz 11,50 euro ( bērniem līdz 5 gadiem, bez vietas, klēpī - 1,50 euro).

Skolēniem, studentiem un pensionāriem, uzrādot apliecību, biļetes cena 5 euro.

Biļetes un Dāvanu kartes var iegādāties Rīgas Cirka kasē, Biļešu servisa tirdzniecības vietās visā Latvijā un

www.bilesuserviss.lv/

www.cirks.lv/