2014. gada nogalē septiņpadsmit C hepatīta pacientiem no Latvijas, tostarp sešpadsmit pacientiem ar aknu cirozi, bet vienam pacientam pēc aknu transplantācijas, tika pagarināta iespēja būt kopā ar savām ģimenēm un turpināt pilnvērtīgu cilvēka dzīvi. Šie slimības skartie pacienti, kuriem līdzšinējā ārstēšanās nav bijusi efektīva, piedalījās 12 nedēļu ilgā Līdzjūtības programmā, pēc kuras noslēguma visiem dalībniekiem uz šo brīdi ir negatīvs C hepatīta vīrusa rezultāts.

Visi pacienti, kuri piedalījās 12 nedēļu Līdzjūtības programmā, šobrīd to ir noslēguši ar lieliskiem rezultātiem – visiem slimniekiem ir normalizējušies aknu rādītāji, ir uzlabojusies aknu darbība un ir mazinājusies arī cirozes aktivitāte. Lai arī pacientiem vēl ir jāgaida 8-12 nedēļas, lai izveseļošanos apstiprinātu pilnībā, līdz šim programmā iegūtie rezultāti apliecina, ka zāles ir ļoti efektīvas, pēc pētījumu datiem 97% ārstēto  pacientu tiek vaļā no vīrusa un izārstējas no C hepatīta.

Lai informētu sabiedrību par šīs programmas rezultātiem, otrdien, 26. maijā, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā plkst. 13.00 paredzēta tikšanās, kuras laikā Latvijas vadošās hepatoloģes iepazīstinās komisiju ar programmas sasniegtajiem rezultātiem, kā arī diskutēs par medikamentu kompensācijas palielināšanu C hepatīta pacientiem 90 - 100% apmērā un jauno medikamentu iekļaušanu kompensējamo medikamentu sarakstā, veicot grozījumus Ministru kabineta Nr.899 noteikumos, kas paredz iespēju uz esošo medikamentu cenu samazinājuma rēķina paaugstināt medikamentu kompensāciju.

Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītāja hepatoloģe dr. med. Ieva Tolmane: „Mēs gaidījām šos jaunos medikamentus apmēram 10 gadus. Līdz šim visā pasaulē bija pieejama standarta ārstēšana ar interferonu, kam raksturīgia  samērā grūta panesamība un tikai 50% efektivitāte. Lai arī pēdējos gados ir reģistrēti daži jauni medikamenti, kas lietojami kombinācijās ar interferonu tie nespēj konkurēt ar  šajā gadā reģistrētajiem jaunajiem un  inovatīvajiem medikamentiem, kuri lietojami tablešu formā, bez injekcijām ar labu panesamību un ļoti augstu efektivitāti  no 96-100%, turklāt – ārstēšanās ilgst tikai 12 nedēļas, iepriekšējo 48 nedēļu vietā. Visi Līdzjūtības programmas pacienti ir pabeiguši ārstēšanos, jūtas labi, aknu rādītāji ir normā, aknu funkcija ir uzlabojusies un vīruss nav atrasts. Gan pacienti, gan mēs – ārsti esam ārkārtīgi priecīgi par šiem rezultātiem.Šādus medikamentus būtu jāiekļauj kompensācijas sarakstā –tas dod iespēju izārstēt pacientus un netērēt līdzekļus veltīgi!”

Diskusijā piedalīsies Veselības ministrijas un Finanšu ministrijas pārstāvji,  Latvijas Infektoloģijas centra direktore Baiba Rozentāle, Latvijas Infektoloģijas centra vadošās hepatoloģes dr. Ieva Tolmane, dr.Agita Jēruma un dr.Velga Ķūse,  kā arī Hepatīta biedrības pārstāvji.

Jau ziņots, ka š. g. 12. maijā Ministru kabineta sēdē tika plānots lemts par izmaiņām Ministru Kabineta Nr.899 grozījumos, kas regulē kārtību, kādā valsts kompensē medikamentus, tostarp arī C hepatīta pacientiem. Hepatīta biedrība lūdza Ministru prezidentei un Veselības ministram atlikt šo grozījumu pieņemšanu vispirms piedāvāto risinājumu, pārrunājot ar nozares ekspertiem un sociālajiem partneriem.

Kristaps Kaugurs, Hepatīta biedrības pārstāvis : „Pēc ilggadējas cīņas ar ierēdņiem un politiķiem, biedrībai ir izdevies nonākt līdz produktīvam dialogam -  rodot konstruktīvu partneri Veselības ministra  -  G.Belēviča un viņa komandas personā. Biedrībai un ministrijai,  strādājot plecu pie pleca, ir izveidots komplekss risinājumu kopums C hepatīta ārstēšanas sistēmas pilnveidošanai, kas ļauj valsts finansējumu izlietot daudz efektīvāk. Šobrīd valsts apmaksātie medikamenti ir efektīvi tikai pusei pacientu, pie tam, valsts kompensācija ir nepietiekama - tā nepadara terapiju pieejamu  vairumam pacientu, kam tā ir nepieciešama. Risinājums ietver divus soļus: vispirms jāsamazina pacientu līdzmaksājums jau esošajām zālēm, lai pacienti varētu tās atļauties; tad jārod iespēja valsts kompensējamo medikamentu klāstā iekļaut mūsdienīgas zāles ar daudz lielāku efektivitāti. Ministrija ir piekritusi biedrības un ekspertu rekomendācijām un rīt, Saeimas komisijā, kā arī jaunnedēļ Ministru kabinetā piedāvās risinājumu,  kas ne vien paceļ kompensācijas apmēru no 75% līdz 90%, bet pirmo reizi radīs iespēju līdz pat 200 pacientiem gadā saņemt modernu terapiju tādējādi sniedzot cerības uz dzīvību arī 50% C hepatīta pacientu, kam esošās zāles nelīdz!”

Kā zināms, Hepatīta biedrība ilgstoši sabiedrībā uztur diskusiju par nozares sakārtošanu un medikamentu kompensācijas apjoma palielināšanu C hepatīta pacientiem. Tikšanās Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā ir būtisks solis sistēmas sakārtošanas virzienā, C hepatīta ārstēšanu padarot pieejamu tiem, kam tā līdz šim nebija pieejama augstā līdzmaksājuma dēļ, kā arī ārstēšanas terapijā izmantojot jaunas terapijas, kas palīdzēs tiem pacientiem, kam līdzšinējā terapija nav bijusi efektīva.

Negrozot medikamentu kompensēšanas sistēmu un turpinot izmantot līdz šim esošo terapiju, tiks turpināta valsts līdzekļu izšķērdēšana, jo esošā terapija, kuru izmanto visu C hepatītu pacientu ārstēšanai, spēj nodrošināt vien 40–50 % efektivitāti, savukārt jaunās terapijas sniedz iespēju ārstēt pacientus ar 97 % efektivitāti. Tas nozīmē, ka, ieviešot jaunos medikamentus kompensējamo medikamentu klāstā, tiks apturēta valsts līdzekļu izšķiešana gandrīz 2 miljonu EUR apmērā (šobrīd tiek tērēti 3,2 miljoni gadā).

Tiek prognozēts, ja, sākot no 2019.gada, visus 1.genotipa pacientus ārstētu ar inovatīvajiem medikamentiem, bet, sākot no 2021.gada, tos saņemtu 3.genotipa C hepatīta pacienti, tad saslimstība ar C hepatītu un C hepatīta izraisītu aknu vēzi samazināsies par 11%, bet dekompensētas aknu cirozes skaits par 12%, tādējādi samazinot kopējo C hepatīta inficēto skaitu par 7% jeb 3227 pacientiem.

Ikviens interesents ir aicināts uzdot savus jautājumus par C hepatītu un  jauno terapiju, zvanot uz informatīvo tālruni 26118444.