Uzsākot no Rīgas Doma torņa smailes noceltā gaiļa un lodes restaurāciju, atrasts vēstījums par Doma baznīcas un tās restaurācijas vēsturi, ko uz četrām lapām uzzīmējis grafiķis Kārlis Cīrulis, datējot to ar 1985. gada 23. decembri. Līdz ar vēstījumu lodē ievietotajā kapsulā atrasta arī šajā pašā gadā kalta PSRS viena rubļa monēta.

Gailis Doma baznīcas smaili rotā kopš 1595. gada. Tas izgatavots no vara, bet virsma pārklāta ar lapiņu zeltu. 1985.gadā tika izgatavots un torņa smailē uzstādīts jauns 86 kg smags gailis, kura sekstē iegravēts viņa dzīvesstāsts: ""Esmu sava priekšteča, 1595. g. dzimušā, 1666. g. uzpostā, 1776. g. ugunī apzeltītā Doma Gaiļa kopija."

Laika zobs, putnu nagi un laika apstākļi pirms trīsdesmit gadiem uzstādītā Rīgas Doma torņa gaili nav saudzējuši. Tāpēc, lai veiktu virsmu attīrīšanu, bojāto vietu speciālo apstrādi un zeltījuma atjaunošanu, gailis no Rīgas doma torņa smailes ir nocelts.

Speciālisti, apsekojot apzeltītā gaiļa stāvokli, konstatējuši fragmentārus lapiņu zeltījuma zudumus, putnu nagu skrāpējumus, atmosfēras un putnu radītus netīrumu slāņus, sodrēju satecējumus. Sekstes un spārnu augšējai daļai konstatēta viegla erozija, sānu daļas zeltījums laika gaitā kļuvis matēts.

Gaiļa zeltījuma atjaunošanas procesu pilnībā finansē būvniecības uzņēmums "Arčers", kas Rīgas Domā turpina torņa nostiprināšanas un restaurācijas projekta īstenošanu.

Gaiļa restaurācijas process ilgs apmēram mēnesi. Pēc tam tas līdz ar lodi atgriezīsies Doma torņa smailē.

SIA "Arčers" valdes loceklis Kaspars Garkanis: " Šobrīd Rīgas Domā īstenotais projekts neparedzēja  torņa gaiļa zeltījuma atjaunošanu, taču, mūsuprāt,  pēc projekta realizācijas  virs torņa kupolā atjaunotā kapara  jumta seguma arī   Rīgas  Doma torņa gailim ir jāmirdz jaunā apzeltījumā. Nebūtu pareizi neizmantot lielisku iespēju, lai šobrīd Domā notiekošo rekonstrukcijas procesu ietvaros ar šeit koncentrētiem profesionāliem resursiem, netiktu pienācīgi sakopts arī viens no Rīgas atpazīstamākajiem simboliem. Tāpēc jau būvdarbu laikā tika pieņemts lēmums organizēt arī gaiļa atjaunošanas pasākumus, ko "Arčers" apņēmies finansēt."

Rīgas Doma torņa nostiprināšanas un restaurācijas projekta ietvaros īstenota lielākā daļa no plānotajiem darbu apjomiem - pabeigta projektā paredzēto Doma iekštelpu restaurācija, remontdarbi palīgtelpās, inženiertehnisko sistēmu ierīkošana un rekonstrukcija. Pabeigtas arī būvdarbu zonā esošo iekštelpu elementu, galdniecības, metāla izstrādājumu un mākslas priekšmetu restaurācija.

Noslēgumam tuvojas process, kurā apmēram 5000 kvadrātmetru platībā būs attīrītas torņa koka konstrukcijas un nomainīti vai protezēti satrupējušie koka būvelementi. Torņa iekšienē vairāku līmeņu augstumā iemontēta telpiska metāla konstrukcija, kas noņem slodzi, stiprina un stabilizē esošo koka konstrukciju sistēmu.

Šobrīd Doma tornī turpinās kapara jumta seguma iebūves darbi. Rīgas Doma torņa nostiprināšanas un restaurācijas projekta īstenošanu plānots pabeigt šā gada rudenī.