Dakteris Osītis - tā viņu sauca kursa biedri un kolēģi. 40 gadu vecumā mīklainos apstākļos mūžībā aizsaukts ārsts Oskars Bulmanis.

Populārais "Veselības centrs 4” publicējis sēru vēsti:

"“Veselības centrs 4” kolektīvs sēro par kolēģa – ārsta gastroenterologa Oskara Bulmaņa negaidīto aiziešanu mūžībā. Izsakām visdziļāko līdzjūtību Oskara Bulmaņa tuviniekiem un draugiem.


Atvadīšanās notiks trešdien, 2024 . gada 29. maijā, plkst. 13.45 Pokrova kapos Rīgā.

Paturēsim labo un vienmēr atsaucīgo kolēģi gaišā piemiņā!" 


GAIŠĀ PIEMIŅĀ ATVADU FOTOGALERIJA OSKARA PIEMIŅAIEvita Pluģe dalās atvadu vārdos:

"Visdziļākā līdzjūtība radiniekiem! Dr. Bulmanis vienmēr mums paliks vislabākajās atmiņās."

Arī mēs izsakām visdziļāko līdzjūtību Oskara piederīgajiem.

Savulaik kopā ar kolēģi, dakteri Hosamu Abu Meri Oskars piedalījās televīzijas sižetā Rīga TV24


Ārsts Bulmanis publicējis Latvijas cilvēkiem savu pētījumu un ieteikumus par aknu veselību:
Aknas – mūsu ķermeņa galvenais kaitīgo vielu filtrs. Aknas ir viens no lielākajiem cilvēka orgāniem (lielākais dziedzeris), no kura pareizas darbības ir atkarīga visa organisma veselība. Aknu veselību tiešā veidā ietekmē mūsu dzīvesveids un uzturs, taču šī mums tik nozīmīgā orgāna slimības nereti mēdz pielavīties nemanītas. Kā rūpēties par aknu veselību un kā noķert aknu slimības to sākumstadijā, konsultē gastroenterologs Oskars Bulmanis - Veselības Centrs 4. 

Aknu galvenā funkcija kaitīgo vielu filtrēšana un izvadīšana no ķermeņa, taču tās piedalās arī praktiski visos citos nozīmīgākajos ķermeņa procesos – žults sekrēcija, aminoskābju vielmaiņā, asins depo funcijas veikšanā, olbaltumvielu sintēzē, asinsreces kontrolē, glikozes līmeņa regulēšanā utt.


Izplatītākās aknu slimības ir: 

Aknu aptaukošanās jeb steatohepatoze;
 
Žults atteces traucējumi un žultsakmeņu slimība;

Toksiski aknu bojājumi no medikamentiem, alkohola;

Akūts vai hronisks vīrusa hepatīts;

Aknu ciroze;


Aknu audzēji.


Kā pārbaudīt aknu veselību? Galvenie instrumenti aknu slimību diagnostikā ir asins analīzes un ultrasonografiskie izmeklējumi, jo aknu slimības sākotnēji nekādus specifiskus simptomus nerada. 

Galvenie aknu veselības indikatori asins analīzēs ir ALAT, ASAT, GGT, sārmainā fosfatāze, kas var norādīt arī uz žultsceļu bojājumiem vai žults atteces traucējumiem. 

Tāpat aknu veselības indikators ir plazmas olbaltums albumīns, kas samazinās aknu mazspējas gadījumos, kā arī asins recēšanas analīzes – koagulogramma. 

Nogurums, svara zudums un slikta dūša arī ir pazīmes, kas var liecināt par aknu problēmām, taču šādi pat simptomi izplatīti arī daudzu citu veselības problēmu gadījumos, tāpēc nav izšķirošs rādītājs. Tiem, kas vēlas pārbaudīt aknu veselību, vidēji reizi gadā viņš rekomendē veikt pilnu asins analīzi, kā arī noteikt ALAT, ASAT un bilirubīna rādītājus. 

Nedrīkst ignorēt! Savukārt straujš muskuļu masas zudums, pēkšņa kāju pampšana, vēdera palielināšanas, asinsreces traucējumi ir ļoti nopietni simptomi, kas izpaužas aknu cirozes gadījumā. Galvenie dažādu aknu slimību veicinātāji: Nesabalansēta diēta; Pārmērīga alkohola lietošana – alkohols aknām rada lielu slodzi, kā arī satur daudz kaloriju, kas veicina liekā svara rašanos; 

Medikamenti – vairāki preparāti var izraisīt aknu bojājumu, piemierām pārmērīga bezrecepšu nesteroīdo pretiekaisuma un pretsāpju līdzekļu lietošana. Īpaša piesardzība jāievēro, ja medikamentus lieto regulāri un ilgstoši. Svarīgi! Cilvēki dažkārt mēdz sūdzēties par sāpēm labajā paribē, uzskatot, ka pie vainas ir aknas. 

Patiesībā, aknas nekad nesāp (jo aknās nav nervu audu), bet var būt saistītas ar žultsakmeņu slimību vai, piemēram ar meteorismu: resnā zarna šajā apvidū veido asu leņķi, kā ietekmē tur mēdz uzkrāties gāzes, kas var izraisīt sāpes un nepatīkamu sajūtu labajā paribē. Kā palīdzēt savām aknām? 

Aknu slimību gadījumos, ko izraisījis toksisks faktors, piemēram, alkohols vai medikamenti, svarīgi to novērst vai iespēju robežās ierobežot. Savukārt citos gadījumos aknām par labu nāks viss, kas saistās ar veselīgu dzīvesveidu: liekā svara samazināšana, pareiza diēta, sports, medikamentu lietošana saprātīgās devās un pietiekama ūdens uzņemšana. Tāpat aknu funkcijas uzlabošanai var lietot dažādus žults atteci stimulējošus produktus un garšvielas, piemēram, ingveru, artišokus un kurkuma. 

Tāpat var lietot dažādus dabīgos uztura bagātinātājus – hepatoprotektorus, piemēram, mārdadža ekstraktu ar aktīvo vielu silimarīnu, kurkumu vai artišoku pirms lietošanas tiek rekomendēts konsultēties ar ārstu.