Kristīne Jurjāne: "Šonakt mūža dārzos ir aizgājis mūsu mīļais tēvs un vectēvs – gleznotājs Juris Jurjāns.
Dziļās sērās
Pāvils Jurjāns, Ieva Jurjāne, Kristīne Jurjāne".


VISDZIĻĀKĀ LĪDZJŪTĪBA TUVINIEKIEM. ATVADU FOTOGALERIJA


Pāvils Jurjāns: "Pagājušā naktī mans (un Kristīnes, un Ievas) tēvs aizgāja mūžībā. Nē, tie nav vārdi, kurus mēs mēdzam lietot. Man šķiet, ka es nekad neesmu uzrunājis viņu "tēvs". Visdrīzāk — Juris. Bieži vien čomiskāk — Jurka. Un mūžība arī Jura valodā tika saukta romantiskāk, mākslinieciskāk — mūža dārzi. Juris nu ir mūža dārzos.

Vienas no manām pirmajām atmiņām par Juri ir no peldēšanās Langstiņu ezerā. Kamēr es, tievs tirliņš, ātri vien tiku trīcošs, mammas izvilkts no ūdens, Juris ieņēma apņēmīgu kursu uz ezera vidu, lai veiktu lielo apli. Es tikai skraidīju gar ezermalu, ik pa brīdim zaudējot no skata arvien sarūkošo galviņu, kas lēnām dreifē pa ūdens klaju. Un tad liels atvieglojums, ka viņš tomēr atgriežas pie laipas un lien laukā.Pēdējo gadu pieredzi ar Juri es izjūtu līdzīgi. Tas dzīvespriecīgais Juris, kuru mēs pazinām, attālinājās arvien tālāk un tālāk, un šoreiz vairs neatgriezās no peldes. Drūmajā Covid pandēmijas laikā uzsākās veselības pārmaiņas, kuras veda tikai arvien skumjākā virzienā, tad prātam, tad ķermenim atsakoties no kārtējās spējas. Ar retiem viltus cerību uzplaiksnījumiem, ka varbūt tomēr var palikt labāk. Pēdējās drebelīgās līnijas mūsu ieviestajā ikdienas skiču blociņā ir datētas ar 12. februāri. Tā ir pūcīte.
Šoreiz vēl nedalīšos ar atmiņām par laiku starp šiem diviem stāstiem. Pagaidām vēl viss pārāk jēls. Tam pienāks savs laiks, kad satiksimies un runāsimies. Saudzējiet savu laiku ar saviem mīļajiem, tas nudien ir pieejams stipri ierobežotā apjomā.
Foto: Juris pie Jūrmalciema jūras, 2020. gadā. Tā bija pēdējā reize, kad viņš saviem spēkiem varēja ieiet jūrā."


Uzziņai:


2023.gada 30.maijā mūžībā aizgājis gleznotājs Juris Jurjāns.Saskaņā ar Virtuālās mākslas galerijas Gallery.lv datiem, Jurjāns dzimis 1944. gadā. Profesionālo izglītību ieguvis J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā (1955–1962) un Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā (1963–1969).

Gleznotājs piedalījies izstādēs no 1969. gada. Sarīkojis vairākas personālizstādes Latvijā, kā arī Pēterburgā (1987) un Parīzē (1993). Regulāri piedalījies grupu izstādēs Rīgā, Maskavā, Ņujorkā, Parīzē, Madridē, Briselē, Helsinkos, Berlīnē, Viļņā, Tokijā, Tallinā, Londonā, Varšavā un citviet.

Jurjāna darbi ir Valsts Mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības, Tretjakova galerijas, Krievijas Kultūras ministrijas īpašumā, kā arī privātkolekcijās Latvijā, Krievijā, Beļģijā, Zviedrijā, Vācijā, Kanādā, ASV, Japānā, Francijā, Somijā, Igaunijā, Anglijā un citur.


Mākslas zinātniece Ingrīda Burāne par mākslinieku rakstījusi: "Gleznotājs Juris Jurjāns pieder paaudzei, kura iepriekšējā gadsimta sešdesmitajos gados būtiski mainīja Latvijas mākslas gaitu: radot un papildinot tēmu un izteiksmes līdzekļu izmantojumu, balstoties uz jaunatklājumiem, pieteikumiem pasaules mākslas virzienos, tehnoloģiskajās iespējās. Varētu teikt, ka tā bija paaudze, kura, atsaucoties savu pedagogu rosinājumiem, manifestēja  20. gadsimta pirmās puses būtiskākās vērtības: interesi par krāsas, toņu salikumu neizsmeļamību, kompozīciju un žanru daudzveidību, ritmu, laukumu, zīmējuma, kā arī citu izteiksmes līdzekļu bagātināšanu. Tā bija paaudze, kura atjaunoja mākslā būtiskāko: emocionalitāti, intimitāti un sarunu ar katru cilvēku.Juris Jurjāns neapšaubāmi bija viens no šīs paaudzes līderiem. Gan ar savu individuālo stabilitāti glezniecībā, gan sabiedriskajā darbā, gan pedagoga pienākumos Latvijas Mākslas akadēmijā, kur viņš gadu desmitus kalpoja kā profesors.

Raksturojot viņa personības būtību (tā vienmēr ir dzinulis un radoša darba atslēga arī profesionālajā jomā), var sacīt, ka mākslinieka nesavtība un izšķērdība nolasāma ik uz soļa. Kā dzīvē, tā mākslā. Kungs un kalps vienlaikus. Sev un visiem. Arī vienlaikus. Iespējams, tāpēc viņš ir spējis pietuvoties cilvēku, notikumu, Lielās Kārtības dziļākajām, patiesākajām norisēm un iemantojis nepārtrauktu skatītāju uzmanību, atzinību gadu desmitus."