Pēterdienas Kurmenē –

kultūras notikumi daudzu dienu garumā

No 24. līdz pat 29. jūnijam Kurmenē, Vecumnieku pagastā notiek kopš seniem laikiem iecienītās Pēterdienas svinības - ILUSTRATĪVS IESKATS BILŽU GALERIJĀ.

No cepļa atvēršanas, tirgus dienas, laivošanas pa Mēmeli līdz torņu mūzikai, vakarēšanai, dzejas dienai, svētajai misei un dievkalpojumiem – tik daudzpusīga un piesātināta ir svētku programma.

Vēl pavisam nesen Kurmenes vārds Latvijas kartē daudziem bija lielais nezināmais, taču 2020.gads, kuru caurvija vēsturiskais notikums – Kurmenes Svētā Pētera Romas katoļu baznīcas 150. gadu jubileja, to uznesa atpazīstamības viļņa augšpusē. Reiz necilais, aizmirstais ciems ir pārvērties līdz nepazīšanai un nu ir daudzu ceļotāju un interesentu iekārots pieturas punkts.

To caurstrāvo mīlestība un dāsnums. Priestera vēstījums – “Laiks, kad esam, lai ieelpotu sevī dzīvību, visu spēcinošo, kas dara mūs ne tikai stiprus, bet arī pacietīgus. Laiks, kas ļauj mums ik dienas vēl vairāk pateikties Dievam vienam par otru. Laiks, kas atver mūs mīlestībai, lai pēc tam nebūtu jāsāp, ka bija iespēja mīlēt”.

Kad Jāņu diena ir nosvinēta, Kurmenē sākas lielākie gada svētki – Pēterdiena, kas kurmeniešiem ir vēsturiski nozīmīga. Sākotnēji Kurmenē bijusi 1774. gadā barona Volfa celta koka kapliča, kuras vietā jaunais īpašnieks Pēteris Komarovskis 19.gadsimta sākumā uzbūvēja koka baznīcu. 1870. gadā tika uzcelta Svētā Pētera un Pāvila katoļu baznīca, kas joprojām ir saglabājusies un ir atjaunota.

Katra diena Pēterdienas svinībām Kurmenē ir veltīta kādam tēmai, tādējādi aptverot jo plašu notikumu spektru un rodot iespēju kurmeniešiem un viesiem Leišmalītē piedzīvot neaizmirstamus mirkļus.

Tirgus diena. 26. jūnijs.

2020.gadā Kurmenē tika atjaunota sena tradīcija – tirgus placis pie baznīcas.

Šogad gadatirgu, kurā varēs iegādāties tautā iemīļotu mākslinieku darinājumus, vada un tajā piedalās Olga Rajecka kopā ar saviem draugiem Igo, Katrīnu Dimantu un daudziem citiem. Mūziķi parūpēsies par līksmu un labu noskaņojumu apmeklētājiem. Vislatvijas Pēteru saietā Tirgus laukumā sirsnīgi tiks sveikti visi izcilā vārda īpašnieki Pēteri. Savukārt pie Kurmenes baznīcas varēs baudīt atjaunoto seno tradīciju - torņu mūziku - no balkona skanēs Ivetas un Vidvuda Medeņu balsis.

Dzejas diena. 27. jūnijs.

Svētdiena iesāksies ar Roberta Matinovska saksofona torņu mūziku un dievkalpojumu. Dzejas pēcpusdienā, kā arī vakarēšanā viesosies dzejnieks un mūziķis Lauris Valters.

Pa Mēmeli uz Pēteriem. 28. jūnijs.

Lēnā un rāmā Mēmele ir gana pievilcīga un atraktīva laivotāju pulkiem, tādēļ svētku priekšpēdējā diena solās būt prieka pilna tiem, kuri būs pie upes.

Pēterdiena. 29. jūnijs.

Pēterdienas svinību Kurmenē pēdējā diena sāksies ar ģitārista Jāņa Bērziņa torņu mūziku. Sv.Pētera dienas svētku liturģiju vadīs bīskaps Edvards Pavlovskis. Diena noslēgsies ar pateicības koncertu.

Ieeja koncertos par ziedojumiem Kurmenes atjaunotnei.

Ieeja koncertos ar Covid19 sertifikātu, eksprestestu. Organizatori aicina apmeklētājus ievērot valstī noteiktos drošības noteikumus.

Pēterdienas Kurmenē 2021 pasākumu programma

26.06 Tirgus diena.

10.00 Gadatirgus. Olga Rajecka un draugi -Igo, Katrīna Dimanta un citi. Vislatvijas Pēteru salidojums.

12.00 Torņu mūzika. Iveta un Vidvuds Medeņi.

13.00 Dievkalpojums.

14:30 Procesija Sv.Pētera evaņģēlija pēdās.

19:00 Koncerts. Gatis Breijers (klavieres) un Karlīna Priedēna (vokāls/flauta) .

20:00 Vakarēšana pie gaļas skārņa.


27.06. Dzejas diena.

11:00 Torņu mūzika. Roberts Martinovskis.

12:00 Dievkalpojums. Vada arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs.

14:00 Dzejas pēcpusdiena. Dzejnieks un mūziķis Lauris Valters.

19:00 Pravietis, mūzikls. Pēc Halīla Džibrāna darba motīviem. Muzicē Jānis Polis.

20:00 Vakarēšana pie gaļas skārņa. Mūziķis Lauris Valters.


28.06. Pa Mēmeli uz Pēteriem.

11.00 Pulcēšanās.

12:00 Starts – ar laivām pa Mēmeli.

18:00 Dievkalpojums. Vada Andris Priede.

20:00 Vakarēšana pie gaļas skārņa. DJ. Kārlis Blumfelds, DJ. Viesturs Mašinskis.


29.06. Pēterdiena

15.00 Torņu mūzika. Ģitārists Jānis Bērziņš.

16.00 Dievkalpojums. Vada bīskaps Edvards Pavlovskis.Iestiprināšanas sakramenta izdalīšana.

18.00 Vakarēšana pie gaļas skārņa.

19.00 Tradicionālais Kurmenes Pēterdienas noslēguma koncerts.