Portāla Holmss.lv redakcijas kolektīvs pievienojas šai Manabalss.lv akcijai un aicina lasītājus parakstīties:

Rosinām noteikt samazināto PVN likmi 5% apmērā pārtikas produktiem (līdzšinējo 21 procentu vietā), tai skaitā svaigai gaļai, svaigām zivīm, olām, piena produktiem.

Tas uzlabos vietējo ražotāju konkurētspēju veikalu plauktos un nodrošinot mazāk aizsargāto sabiedrības grupu atbalstu. Šobrīd, ekonomiskās krīzes apstākļos, mums visiem kopā ir vēl svarīgāk kā jebkad, pirmkārt, sniegt atbalstu mazāk aizsargātajiem iedzīvotājiem ikdienas vajadzību nodrošināšanai, samazinot cenas, un, otrkārt, saglabāt darba vietas un atbalstīt vietējos lauksaimnieku un ražotājus, lai veicinātu ekonomikas atkopšanos.

PARAKSTĪTIES VAR ŠEIT

Rosinām veikt šādus grozījumus PVN likumā.

1) Papildināt 42. pantu ar 17. daļu, nosakot, ka Nodokļa samazināto likmi piecu procentu apmērā piemēro svaigai gaļai, svaigām zivīm, olām, piena produktiem.

2) Saglabāt spēkā esošu 42. panta 16. daļu, kas nosaka Nodokļa samazināto likmi piecu procentu apmērā svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem. Vienlaikus ir būtiski nodrošināt godīgu un caurspīdīgu PVN samazināšanu, lai ieguvējs būtu gala patērētājs. Tādēļ aicinām tirdzniecības vietās īstenojot visaptverošu iniciatīvu “Godīgs PVN samazinātājs”.

Šīs pārmaiņas sniegs nozīmīgu atbalstu Latvijas ģimenēm, īpaši, cilvēkiem ar mazākiem ienākumiem, veicinās pilnvērtīga uztura pieejamību, svaigas un veselīgākas pārtikas patēriņu, kā arī sniegs būtisku ieguldījumu vietējo lauksaimnieku un ražotāju konkurētspējas veicināšanai. Nepieciešamību izvērtēt “iespējas samazināt PVN svaigai gaļai, svaigām zivīm, olām un piena produktiem” ir iekļauta Valdības deklarācijā (70. punkts).

Aicinām neatlikt šī risinājuma ieviešanu un pielikt visas pūles mērķa sasniegšanai. Iniciatīvas autori un virzītāji ir “Maxima Latvija” un tās Korporatīvais vadītājs Jānis Vanags, Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes loceklis Guntis Gūtmanis un biedrības “Zemnieku saeima” valdes loceklis Mārtiņš Trons.

Pārpublicēts no Manabalss.lv

Iniciatīvas jaunumi

Ar PVN kritumu pret krīzi

Par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšanu Latvijā runājuši gan restorānu īpašnieki, pat izmantojot kastroļu skaļu dauzīšanu, gan tirgotāji, gan pārtikas ražotāji, ar matemātiskāku precizitāti norādot, ka PVN būtu jāsamazina iztikai svarīgākajām pārtikas precēm.

Lai gan diskusijas par PVN samazināšanu svarīgākajām preču grupām, piemēram, pārtikai, ir dažādu valstu politiskajā dienaskārtībā jau vairākus gadus, tieši Covid-19 izraisītā ekonomikas krīze un cilvēku maksātspējas pasliktināšanās rezultātā lēmumi par PVN samazināšanu vairākās valstīs ir pieņemti paātrinātā kārtībā.

Vācijas lēmums

Vācijā ir noteikts, ka no jūlija sākuma līdz gada beigām PVN standarta likme tiek pazemināta no 19% uz 16%, bet samazinātā likme, kas jau pašlaik attiecināma uz daudziem pārtikas produktiem un ikdienā nepieciešamām precēm, 7% vietā būs 5%. Tas nozīmē, ka pienam, maizei un ikdienas roku krēmam mēneša griezumā šāds samazinājums radīs dažu desmitu eiro cenu samazinājumu un ietaupīto naudu iedzīvotāji varētu novirzīt citam ilgi kārotam, bet atliktam pirkumam. Ieguvēji it īpaši būs tie pircēji, kas šogad plānojuši prāvāku pirkumu, piemēram, veļas mazgājamo mašīnu vai automašīnu- tad ietaupījums mērāms vairāku desmitu vai pat simtu eiro vērtībā.

PVN samazinājums maijā operatīvi tika iekļauts Vācijas valdības plānā palīdzību Covid-19 krīzes situācijā nodokļu jomā. Vācijas Finanšu ministrija norādījusi, ka PVN samazinājumam reāls efekts būs tad, ja to tiešā veidā izjutīs pircēji, proti, ja veikalos cenas tiešām kritīsies. Cenu samazināšana, samazinot PVN, ir veikalnieku morāls pienākums, uzsver Vācijas politiķi. Arī Latvijā sociālo tīklu diskusijās lasāms, ka pircēji vēlas, lai lielveikali PVN samazināšanas gadījumā parakstītu sava veida apņemšanās memorandu cenas attiecīgajiem produktiem tiešām samazināt, piemēram, īstenojot ko līdzīgu savulaik populārajai kampaņai Godīgs eiro ieviesējs.
Sabiedriskās ēdināšanas nozarē Vācijā PVN samazinājums no 19% uz 7% būs spēkā vismaz vēl gadu, tomēr tas neattieksies uz dzērieniem, un tas savukārt ir raisījis diskusijas par to, kā noteikt cenu ēdienu komplektiem, piemēram, burgeram, frī kartupeļiem un dzērienam.

Lielbritānijas finanšu ministrs Riši Sunaks 8.jūlijā izziņoja PVN samazinājumu no 20% uz 5% ēdināšanas nozarē, kas būs spēkā no 15.jūlija līdz nākamā gada 12.janvārim. Nosacījumi gan neattieksies uz alkoholu.

Ēdinātājiem PVN samazināts arī citās valstīs, piemēram, Austrijā 5% PVN ieviests kafejnīcās un restorānos un noteikts PVN samazinājums no 19% uz 10% bezalkoholiskajiem dzērieniem krodziņos. Tāpat 5% likme ir spēkā ar ieejas biļetēm kino, kā arī kultūras un sporta pasākumos. Šajā nozarē PVN uz laiku samazināts arī Beļģijā - no 12% uz 6% -, bet ne alkoholiskajiem dzērieniem kā Moldovā (no 20% uz 15%), Grieķijā (no 9% uz 5%) un Kolumbijā (kur noteikts pat 0% PVN).

Trīs dienas

Latīņamerikas valstī Kolumbijā arī tika izsludinātas trīs dienas, kad PVN likme netika piemērota precēm, kas nemaksā dārgāk par 2,8 miljoniem Kolumbijas peso (684 eiro), un šīs dienas bija 19.jūnijs, 3.jūlijs un 19.jūlijs.

Mudinot iegādāties lauksaimniecības preces, velosipēdus, tekstila izstrādājumus un informācijas tehnoloģijas (IT) ierīces, šādi tika plānots sekmēt iekšējo patēriņu. Paredzot, ka cenu samazinājums radīs pircēju pūļus veikalos, Kolumbijas prezidents Ivans Duks Markess uzrunā televīzijā bija mudinājis iedzīvotājus būt piesardzīgiem un lietot maskas, tomēr bija arī uzsvēris nepieciešamību atjaunot ekonomikas apgriezienus.

Bogotas mēre Klaudija Lopesa gan nosauca šo soli par bezatbildīgu, nodēvējot 19.jūniju par Covid piektdienu. Lai gan atsevišķos tirdzniecības centros tiešām veidojās burzma, daudz pircēji nolēma izdevīgo iepirkšanos veikt attālināti - interneta veikalos pārdošanas apjomi pieauga pat 18 reizes.

Lētāks transports un palīdzība mediķiem

Covid-19 krīzes iespaidā Grieķijas pilsētās Atēnās un Salonikos samazināts PVN sabiedriskā transporta biļetēm - no 24% uz 13%. Attiecīgi metro, tramvaja un autobusa biļetes 1,40 eiro vietā Grieķijas galvaspilsētā maksā 1,20 eiro, bet Salonikos – eiro vietā 90 centus. Plānots, ka šāds samazinājums būs spēkā līdz 31. oktobrim. Lai sekmētu tūrismu, Grieķijā arī samazinātas aviobiļešu cenas, kā arī līdz gada beigām piecās Egejas jūras salās, kas cietušas arī migrācijas krīzes dēļ, par trešdaļu samazināts PVN sadzīvei svarīgākajām precēm. Jāpiebilst, ka uz laiku PVN koplietošanas sabiedriskajam transportam samazināts arī Nigērijā, Ķīnā un Kiprā.

Covid-19 pandēmijas laikā vairākas valstis arī strauji ieviesa dažādus pasākumus, kuri bija vērsti uz to, lai padarītu pieejamākus medikamentus, maskas un higiēnas preces. Pavasarī Eiropas Komisija (EK), pagaidām uz sešiem mēnešiem, atcēla PVN un muitas nodevas medicīnas iekārtu, analīžu un aizsarglīdzekļu importam no trešajām valstīm. Šādus mērus pieprasīja visas Eiropas Savienības dalībvalstis un Lielbritānija, un šos pasākumus EK paātrinātā tempā arī apstiprināja. Attiecīgi, piemēram, Čehijā jau aprīlī no PVN atbrīvoja visu preču ziedojumus slimnīcām, ugunsdzēsējiem, policijai un armijai. Līdzīgi pasākumi attiecībā uz mediķiem nepieciešamajiem līdzekļiem īstenoti arī Īrijā, Austrijā, Itālijā, kā arī citur pasaulē, piemēram, Salvadorā, Gruzijā un Fidži.

Samazinot PVN noteiktām preču grupām, ir svarīgi izvairīties no pretrunīgām situācijām, piemēram, Zviedrijā bijuši vairāki strīdi, vai attiecīgajai precei piemērojams pazemināts PVN, bet Īrijā PVN atšķirības veselīgajām un neveselīgajām produktu grupām nesa līdzi to, ka, piemēram, grauzdētām un negrauzdētām mandelēm tika piemērots atšķirīgs PVN. Savukārt Lielbritānijā ar tiesas palīdzību risināja strīdu par to, vai uzsildīts tā saucamais čabatas sendvičs ir produkts līdzņemšanai, kam tolaik nepienācās samazināts PVN, vai tomēr pārtikas produkts, kam pieļaujams zemāks PVN.

Lai izvairītos no domstarpībām, tiek ieteikts precīzi definēt tās preču kategorijas, uz kurām samazinātais PVN ir attiecināms, lai nerastos diskusijas par to, vai, piemēram šķinķa mafins ir vai nav iekļaujams zemāka PVN kategorijā. Vienlaikus vairākkārt ir pausts viedoklis, ka PVN samazināšana īstermiņā ir tikai sava veida kārdināšana, tāpēc svarīgāk par īstermiņa risinājumiem būtu izvēlēties tās preču grupas, kam pazemināt PVN pastāvīgi,- tas būtu vienkāršāks risinājums gan nodokļu iekasēšanas iestādēm, gan tirgotājiem.

Naftas krīze un PVN

Jāpiebilst, ka gluži citu ceļu iet naftas lielvalsts Saūda Arābija, kas PVN ieviesa vien pirms diviem gadiem. Pandēmijas laikā nolemts trīskāršot PVN likmi - no 5% uz 15%. Ekonomikas ministrs Mohameds el Džadāns, atsaucoties uz naftas pārdošanas kritumu, vēstīja, ka ieviestie pasākumi ir sāpīgi, bet vajadzīgi, lai saglabātu ekonomikas stabilitāti vidējā un ilgākā termiņā, kā arī lai pārvarētu Covid-19 krīzi ar iespējami mazākiem zaudējumiem.

Saūda Arābija ir arī atcēlusi 1000 riālu (235 eiro) vērto ikmēneša pabalstu valsts iestāžu darbiniekiem, kas 2018.gadā tika piešķirts, lai pārvarētu finanšu nastu, ko bija radījusi PVN ieviešana.

Avots: Diena, Kaspars Lejiņš