Nākamā gada budžets ir nonācis Saeimas koridoros un iezīmējas ar naudas palielinājumu vairākās nozarēs, tai skaitā veselības aprūpē. Premjers Māris Kučinskis Saeimas sēdēs uzrunā pareizi atzīmēja, ka liela nauda ir liela atbildība un veselības nozare "brēc" pēc reformām.

Jau ilgāku laiku veselības nozare ir Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pārraudzībā, kur savu darbību ar lielu „uzrāvienu” sāka bijušais veselības ministrs Guntis Belēvičs. Ar mainīgiem un pretrunīgiem panākumiem, taču nokļuva līdz obligātās veselības aprūpes apdrošināšanas modeļiem un rīcības plāna to ieviešanai.



Pašreizējā situācijā no abām šīm ZZS veselības ministra iecerēm ir iznācis pilnīgs čiks - nav izpildīts valdības rīcības plāns paredzētos termiņos, un arī no obligātās veselības apdrošināšanas redzams vien apšaubāmas kvalitātes likumprojekts. Rodas sajūta, ka tas viss tikai ķeksītim un pa īstam šo apdrošināšanu ieviest neviens nemaz netaisās.

Lielu atbildību no Veselības ministrijas (VM) prasītu arī lielais naudas pieplūdums mediķu algām ar to taisnīgu sadalījumu, taču arī šeit jautājumu ir vairāk nekā atbilžu. Vienīgā, kurai viss skaidrs, esot veselības ministre A.Čakša, kura ar lepnumu pozicionē kā savu personīgo panākumu gandrīz 200 miljonu eiro pieaugumu nozarei kopumā.

A.Čakšai jau ir aizmirsies, ka 1% no sociālām algas iemaksām veselības aprūpei novirzīja partijas Vienotība ultimāta dēļ un pašai ZZS nekādu risinājumu un reālu piedāvājumu līdz tam nebija. Tāpat nevar uzskatīt par ieguvumu budžeta deficīta pieaugumu, kas pēc būtības ir parāds, kurš būs jāatdod mūsu bērniem. Turklāt tas nemaz netiek novirzīts visu gaidītajām un sen jau nepieciešamajām strukturālajām reformām (kam tas būtu paredzēts), bet gan atsevišķu nozaru finanšu pieaugumam (kas nav uzskatāms par reformu).


Šo budžeta deficītu pamato ar cilvēka mūža garuma pagarināšanu. Tiesa, kā norāda PVO dati, šis rādītājs Latvijā uzlabojas neatkarīgi no VM darbības vai bezdarbības, līdz ar to atsaukšanās uz šo kritēriju ir nekas cits kā lēts populisms... Jāsaka, ka visa veselības nozare ir izveidota, lai nodrošinātu sabiedrības veselību, ārstētu cilvēkus un pagarinātu mūža ilgumu. Sanāk, ka VM ir aizmirsusi, ka ļoti svarīgi ir darba tirgū atgūt darba spējīgos cilvēkus (pilnvērtīgus sabiedrības locekļus), nodrošinot savlaicīgu, kvalitatīvu un izmaksu efektīvu veselības aprūpi.

Vārds "kvalitāte" visvairāk nepatīk ministrei A.Čakšai. Viņa no tā izvairās kā velns no krusta... No 2014. gada, kad no ES naudas tika piešķirti 4,5 miljoni eiro kvalitātes un vadlīniju izstrādei veselības aprūpei, šim mērķim iztērēta vien trešdaļa, un tā pati samaksāta par Pasaules bankas pētījumiem, kas atrodami Nacionālā veselības dienesta (NVD) mājas lapā, bet ieteikumi nav atrodami VM informatīvajā ziņojumā par plānoto reformu gaitu nozarē.

Vienkārši nekādu reformu nav. To apliecina skaļi pieteiktais stratēģiskais iepirkums, kas ne ar ko būtiski neatšķiras no ikgadējā ambulatoro pakalpojumu konkursa ko izsludina NVD.

Būtu interesanti zināt, kad informatīvajam ziņojumam sekos arī rīcības plāns ar ieviešanas termiņiem, aprēķiniem, mērķiem, jo tie uz šo brīdi tik svarīgā Latvijas veselības aprūpes stratēģiskā jautājumā kā slimnīcu līmeņu sadalījums, to teritoriālā struktūra, kapacitāte, organizācija un sadarbības modeļi plānotajās teritorijās ir iegājuši strupceļā. Tas labi, ka ministre A.Čakša visu saprot, vēl labāk būtu, ja to saprastu tie, uz kuriem tas attiecas un kam jāpieņem lēmumi, turklāt ilgtermiņā.

Ar zināmu pārākumu ZZS izturas vairākās savās pārraudzības jomās, taču tālāk par augstprātību un iedomību darbi nevedas. Pēc gada būs jaunās Saeimas vēlēšanas, kad vēlētāji vērtēs politiskos spēkus, tādēļ tas pārsteidz vēl vairāk, Skaidrojums ir vienkāršs - Latvijā vēl joprojām pastāv esošā klātienes balsošanas sistēma un netiek paredzēts, ka nākamgad varēsim balsot elektroniski, kas būtiski varētu ietekmēt kopējos vēlēšanu rezultātus, pieaugot vēlētāju skaitam.

Tādēļ var uzvesties augstprātīgi, jo galvenais elektorāts ir konservatīvs un ZZS var lepoties ar saviem reitingu procentiem (it sevišķi lokālā pašvaldību līmenī). Kaimiņos Igaunijā ne tikai sen jau balso elektroniski, bet jaunākus iedzīvotājus rosina piedalīties politiskos procesos valstī. Pie mums rīcība ir pilnīgi pretēja - ka tik nekas nemainītos, lai viss pēc iespējas ilgāk ir stagnēts.

Pašlaik valstī palikušajiem iedzīvotājiem galvenā rūpe ir komunālie maksājumi un izdzīvošana ikdienā, tādēļ visam pārējam tiek pievērsta maza vērība. Lai pievērstu uzmanību veselības aprūpes sistēmas problēmām un ačgārnībām, ģimenes ārsti pieteica streiku un izteica dažādus piedāvājumus VM, lai uzlabotu primāro aprūpi.

Taču ministre A.Čakša komunikācijā izmanto ziņu aģentūru, pat neuzskatot par vajadzīgu oficiāli atbildēt uz Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LGAA) iesniegumiem. Lai radītu imitāciju par pozitīvu virzību, ZZS biedre, Saeimas deputāte L.Kozlovska kā Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas pārstāve (tā ir pavisam cita asociācija - LLGĀA, kurai nav īpaša nozīme medicīnas apritē) pauž viedokli, ka viss esot kārtībā.

Jāsaka, ka tas ir tikai L.Kozlovskas ļoti subjektīvs un personisks viedoklis, jo viņa diemžēl neuzskata par vajadzīgu sasaukt valdes vai asociācijas sēdes, lai tiešām uzzinātu un paustu patieso visu LLGĀA ārstu viedokli. Ar meliem un viltu tiek mēģināts spodrināt VM spalvas, un liela daļa iedzīvotāju tam arī notic.

Ar šādām un līdzīgām metodēm A.Čakšas kā krīzes menedžeres vadībā tiek risināti jautājumi, radot iespaidu un intensīva darba imitāciju.

LASIET ARĪ: Veselības ministre Čakša atklāti, kāpēc izjuka abas iepriekšējās laulības

Kāpēc veselības ministre Anda Čakša cenšas iznīdēt ģimenes ārstus?


Raidījumā "1:1" A.Čakša apgalvoja, ka galvenais ir stipra komanda... Tam var piekrist, bet, piedodiet, kura tā būtu? VM nav valsts sekretāra, visās vadošajās VM atbildībā esošajās valsts kapitālsabiedrībās un aģentūrās nav vadītāju, kaut kādi izpildītāji tiek iecelti, apejot oficiālos konkursu nolikumus, jo, kā A.Čakša pati apgalvo, viņa tos "atradusi"...

Luijs XIV ar iesauku "Saules karalis" teica - "valsts - tas esmu es"... Vai tiešām Latvijas tauta ir pelnījusi VM "Saules ministri", kuras krīzes menedžmenta un komandas sauklis ir izsakāms analogi - "ministrija - tā esmu es"?

Raksts pirmoreiz publicēts Pietiek.com .