Beidzamajā laikā smagā slimība strauji progresēja, un 25. maija rītā pārstāja pukstēt latviešu aktiera un mūziķa Harija Ozola (51) sirds. Harijs pēdējā mēneša laikā ļoti steidzās dzīvot, viņš vēlējās pēc iespējas ātrāk izziņot 18. oktobrī koncertzālē «Rīga» notiekošo atceres koncertu savai mīļajai mātei un leģendārajai aktrisei Antrai Liedskalniņai. Koncertu izziņoja, bet tajā uzstāties Harijs vairs nevarēs, jo slimība izrādījās neuzvarama, - tā vēsta Brīvdienu žurnāls Vakara Ziņas.

Latvijas šovbiznesa ļaudis Hariju Ozolu atminas kā ļoti labestīgu cilvēku, bet tai pašā laikā raksturo viņu kā sava ceļa gājēju, kas no visiem turējies savrup. Tieši tāpēc viņš arī vairījās ar draugiem un kolēģiem apspriest savas veselības problēmas. Izskatījies arvien sliktāk, un draugi nojautuši par baiso slimību.

Harija dzīvē bijuši gan kāpumi, gan kritumi. Taču viņš bija tautā mīlēts mākslinieks un tāds arī paliks cilvēku sirdīs un atmiņās.

Mediķu aprūpēts, cerēja tikt uz kājām

Pēdējo gadu laikā mūziķis dzīvoja veselīgi. Harijs nesmēķēja un nelietoja vairs alkoholu kā trakulīgajos jaunības gados. Tiesa gan, aknas viņš bija paguvis sabeigt laikā, kad neliedza sev baudīt alkoholu.

Mēneša laikā aknu vēzis strauji progresēja. Līdz pēdējam elpas vilcienam, mediķu aprūpēts, Harijs cerēja un ticēja, ka notiks brīnums un viņš izveseļosies un tiks uz kājām. Harijam bija ticība uz kādu augstāku spēku. Līdz pēdējam Harijs esot pieņēmis tālruņa zvanus un plānojis dueta koncertus.

Pirms pāris nedēļām Ogres Kultūras centrā uz pensionāru sarīkojumu tika aicināts tautā mīlētais romantiskais duets – Santa Zapacka un Harijs Ozols. Santa todien uz pasākumu ieradās viena, sakot, ka Harijs ir apslimis un sūta visiem sveicienus un «Gabaliņu sirds», kas ir arī dueta superhits. Par sava ilggadējā dueta partnera veselības problēmām zināja vienīgi Santa, bet viņai Harijs bija piekodinājis nevienam neko nestāstīt, pat ne draugiem un skatuves kolēģiem ne.

Savu sāpi izsāpēja pats, nevienam neko nestāstot

Sarunā ar »Vakara Ziņām« Santa Zapacka atklāj, ka viņai šobrīd ir psiholoģiski smagi. Pēdējās nedēļas notikumi, lai arī viņa jau zināja un gatavojās, ka agri vai vēlu tas notiks, ir atstājuši emocionālu triecienu un izsmēluši viņu. Santa atklāj, ka Harijs patiesībā bija ļoti vientuļš cilvēks. «Viņš ļoti daudz ko sevī ir izsāpējis, nevienam neko nestāstot. Viņš iekšēji sadega. Tāpēc arī progresēja slimība, un viņš aizgāja mūžības ceļu,» stāsta Santa.

Atvadu ceremoniju un bēres organizēja Santa. Tāda esot bijusi Harija pēdējā griba. «Un tāda ir arī mana griba, jo mēs ar Hariju esam bijuši kopā uz skatuves desmit gadus. Sazinājos ar viņa māsīcu, mammas māsas meitu Ivetu, kas dzīvo Gulbenē, un vienojāmies par bēru ceremoniju. Hariju kremēs, un viņa pelniem ir jābūt līdzās mammītei,» stāstīja Harija uzticamā skatuves partnere. Viņa arī rūpējās, lai godam noritētu Harija izvadīšana pēdējā gaitā. Santa apkopoja Harija komponēto dziesmu izlasi, kuras viņš izpildīja gan solo, gan kopā ar Santu, kas bērēs izskanēja Rīgas Krematorija zālē. Santa atklāj, ka, veidojot šo izlasi, viņa bijusi pārsteigta par dažām kompozīcijām, kuras nebija līdz šim dzirdējusi. To, ka Harijs Ozols bija talantīgs, apstiprina arī komponiste un producente Laila Ilze Purmaliete. «Tas ir ārkārtīgi liels retums, ka mūziķis ne tikai komponē dziesmas, bet raksta tām arī vārdus. Es biju šokā, uzzinot, ka tik strauji aprāvās Harija dzīve. Viņam vēl bija tik daudz ko teikt saviem klausītājiem. Viņš bija ļoti talantīgs. Es atminos, cik rūpīgi un atbildīgi viņš gatavojās katram koncertam un izveidoja repertuāru,» uzsver Laila Ilze. Viņas atmiņā Harijs allaž paliks kā godīgs cilvēks ar lielisku humora izjūtu.

Muzikanti un aktieri ir ļoti nepasargāti

Savukārt mūzikas izdevējs un dzejnieks Guntars Račs stāsta, ka ar Hariju viņam nav bijis daudz kopēju projektu. «Es viņu īpaši tuvu nepazinu, bet vienmēr ar interesi sekoju līdzi viņa radošajām izpausmēm. Iepazinu viņu vēl deviņdesmito gadu sakumā, kad strādāju Latvijas Radio raidījumā «Mikrofons», un atceros viņu kā ļoti pašpārliecinātu un brīžiem varbūt arī mazliet paštaisnu cilvēku, kurš, vēlēdamies panākt savu, īpaši neaizdomājās par citu viedokļiem. Manuprāt, viņš pēdējā laikā bija atradis savu ideālo izpausmes formu, uzstājoties nevis kā solo mākslinieks vai aktieris, bet kā populāra dueta dalībnieks. Tas nozīme, ka viņam bija nepieciešams atbalsts, lai arī ārēji viņš to nekādi neizrādīja. Viņš bija arī talantīgs dziesmu autors, kura dzīve aprāvās daudz par agru. Ļoti žēl, bet tā notiek. Muzikanti un aktieri ir ļoti nepasargāti un bieži vien daudz vairāk domā par saviem klausītājiem nekā par sevi pašu. Šķiet, ka ar Hariju bija līdzīgi.»

Koncertzāles «Rīga» vadītājs Juris Millers atminas, ka Harijs Ozols ļoti vēlējies oktobrī sarīkot koncertzālē piemiņas vakaru savai mammai. «Viņš ļoti steidzināja šī koncerta publisku izziņošanu. Laikam juta, ka var nepaspēt...»

Juris atceras, ka ar Hariju iepazinās pirms 20 gadiem. «1993. gadā Harijs Ozols, Harijs Spanovskis un Ivars Kalniņš piedalījās manis producētā TV koncertuzvedumā, kas bija viens no maniem pirmajiem producenta darbiem televīzijā. Harijs bija skarbs, bet ar smalku humoru apveltīts. Varbūt līdz galam nenovērtēts un neatzīts. Jā, tieši tāds viņš bija.»

Santa Zapacka atklāj, ka 18. oktobrī koncertzālē «Rīga» notiks atceres koncerts Antrai Liedskalniņai un Harijam Ozolam. Skatuves kolēģi jau pieteikušies atbalstīt Santu un piedalīties koncertā. «Harijs ļoti vēlējās mammītes piemiņas koncertu. Lai gan pats vairs nevarēja, un es to redzēju, viņš vienalga visu organizēja. Tādēļ koncerts būs, tāda bija Harija pēdējā vēlme,» nosaka Santa.