Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība ceturtdien, 17. septembrī, pirmā puslaika beigās un otrā puslaika sākumā veica 24:0 izrāvienu, taču pēdējās 16 minūtēs neveiksmīgi nospēlēja aizsardzībā un zaudēja Grieķijai ar rezultātu 90:97. Piektdien Latviju gaida cīņa par septīto vietu un ceļazīmi uz Rio kvalifikāciju, sacenšoties pret Čehijas un Itālijas spēles zaudētājiem.

Starta piecnieki

Grieķija: Kalatess, Spanulis, Antetokunmpo, Printezis, Kufos
Latvija: Strēlnieks, Bertāns, Janičenoks, Freimanis, Bērziņš

Fotis Kacikaris laukumā sūtīja Eirolīgas zvaigznes Spanuli un Printezi, kā arī trīs NBA spēlētājus, taču iniciatīvu uzņēmās Latvijas valstsvienība. Kalatess divreiz izvirzīja priekšā grieķus (0:3 un 4:5), bet latvieši atbildēja ar 12:0 izrāvienu. Vairākas pārķertas bumbas un ātrie pretuzbrukumi apvienojumā ar Rolanda Freimaņa un Kristapa Janičenoka teicamo precizitāti panāca 11 punktu pārsvaru – 16:5. Vienā no epizodēm Kaspars Bērziņš neveiksmīgi piezemējās ar mugura, pēc tiesneša norādes atstājot laukumu. Ceturtdaļas beigās Latvija turpināja sekmīgi spēlēt uzbrukumā, savukārt pretinieki atbildēja ar precīziem metieniem no distances – 24:17.

Bērziņa atgriešanās laukumā un centra spēlētāja Mārtiņa Meiera sekmīgā iesaistīšanās spēlē ļāva nosargāt pārsvaru līdz otrās ceturtdaļas ievadam. Divpadsmitajā minūtē grieķu lēno spēli paātrināja universālais uzbrucējs Janis Antetokunmpo, gūstot piecus punktus ātrajās pārejās, tai skaitā otrajā reizē ar soda metienu – 25:24. Uzbrukumā perfekti turpināja spēlēt Freimanis, realizējot piekto divpunktu mēģinājumu pēc kārtas – 27:24. Antetokunmpo nepārtrauca Latvijas aizsardzības terorizēšanu, četrpadsmitās minūtes izskaņā ar soda metieniem atjaunojot vadību savai komandai – 27:28. Grieķijas 3:18 izrāvienu pārtrauca Mareks Mejeris. Uzbrucēja metienu nobloķēja Janis Burusus, taču liepājnieks spēja realizēt vienu no diviem soda metieniem – 28:32.

Brīdi vēlāk grieķi panāca lielāko pārsvaru (28:37), turklāt Latvijas mazie spēlētāji astoņas minūtes nespēja gūt punktus. Mārtiņš Meiers četrus punktus atspēlēja, taču galvenais pavērsiens notika 19. minūtē. Kristaps Janičenoks sodīja Kufosa un Spanuļa kļūdas, pretuzbrukumos gūstot sešus punktus – 38:37. Īsi pēc tam Spanulis nesportiski kavēja Jāni Blūmu. Kapteinis iemeta abus brīvmetienus – 40:37. Bumbas kontroli pārvērst punktos neizdevās, taču teicami abos laukuma galos nospēlēja Mareks Mejeris. Latvijas 16:0 izrāvienu noslēdza Jāņa Strēlnieka garāmgājiens – 44:37.

Jāņa Timmas un Mareka Mejera tālmetieni, kā arī Meiera punkti no groza apakšas pagarināja izrāvienu līdz 24:0 atzīmei – 52:37. Divdesmit ceturtās minūtes beigās Meiers panāca pat plus septiņpadsmit – 56:39. Nākamajās sešās minūtēs sekoja grieķu atbildes izrāviens 4:21. Vispirms grieķi pastiprināja spiedienu groza apakšā, bet pusstundas beigās Latvijas aizsardzību saraustīja mazie spēlētāji Spanulis un Antetokunmpo – 61:60.

Izšķirošās ceturtdaļas ievadā Spanulis jau izvirzīja vadībā grieķus – 61:63. Turpinājumā rezultatīvi spēlēja abas komandas, taču Spanuļa un Kalatesa tālmetieni pakāpeniski palielināja Grieķijas pārsvaru – 67:73. Latviju spēlē noturēja Kristapa Janičenoka izcilā precizitāte tālmetienos. Pēc piektā perfektā trāpījuma starpība saruka līdz minimumam – 75:76. Arī grieķiem spēle perimetrā gāja no rokas un trīsarpus minūtes pirms pamatlaika beigām pārsvars atgriezās sešu punktu robežās – 75:81. Pēc neveiksmīga Latvijas uzbrukuma Meiers pie sava groza saņēma nesportisko piezīmi pret Burusi. Grieķu centrs iemeta abus soda metienus, bet bumbas kontrole beidzās ar netrāpītu Spanuļa trīspunktnieku – 75:83.

Nākamajā uzbrukumā perimetrā izcēlās Antetokunmpo – 75:86. Pēc brīža viņš saņēma piekto piezīmi un Bertāns ātri atspēlēja četrus punktus – 79:86. Latvijas spēlētāji turpināja cīņu, pusminūti pirms pamatlaika beigām samazinot starpību līdz sešiem punktiem – 86:92. Minūtes pārtraukumam sekoja sodu taktika. Zisis meta perfekti – 86:94. Latvijas uzbrukumā tika fiksēts nostaigāts, bet aizsardzībā izdevās pārķert bumbu un Janičenoks atjaunoja "status quo" – 88:94. Izskaņā laiks strādāja grieķu labā.

Pusfināls par piekto vietu, 17. septembris, Stade Pierre Mauroy

Grieķija – Latvija 97:90 (17:24, 20:20, 23:17, 37:29)
Grieķija: Burusis 20 (6ab), Spanulis 16 (4rp), Kalatess 15 (5rp), Antetokunmpo 15 (7ab), Zisis 12, Printezis 8, Slukas 6, Kufos 5 (7ab), Kaimakoglu; Perperoglu, Papanikolau, Mancaris.
Latvija: Janičenoks 22 (3p 5/5), Mejeris 14 (6ab), Bertāns 14 (5pp), Meiers 13 (5pp), Freimanis 10 (5ab), Timma 6 (5rp), Bērziņš 5 (4ab, 5pp), Blūms 2, Strēlnieks 2 (7rp), Vecvagars 2 (4rp); Peiners, Kārlis.
Tiesneši: Sretens Radovičs (Horvātija), Matejs Boltauzers (Slovēnija), Benjamins Himeness Truhillo (Spānija).
Komisārs: Kamens Toševs (Bulgārija).