Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība trešdien, 9. septembrī, zaudēja Ukrainai ar rezultātu 74:75. Lai iekļūtu starp 16 spēcīgākajām Eiropas komandām, ceturtdien plkst. 18:30 jāapspēlē Igaunija.

6 Ukraina 1-3 5

Čehijas uzvara pār Beļģiju saglabāja teorētisku iespēju piecām komandām finišēt ar bilanci 3-2. Lai pirms pēdējās spēļu dienas garantētu vietu kārotajā četriniekā, Latvijai bija nepieciešama uzvara apvienojumā ar Lietuvas panākumu pār Igauniju. Tādā gadījumā igauņi un ukraiņi nevarētu nokļūt augstāk attiecīgi par piekto un sesto vietu. Labvēlīgais cenārijs nepiepildījās.

Starta piecnieki

Latvija: Strēlnieks, Bertāns, Timma, Freimanis, Bērziņš
Ukraina: Rendls, Krutojs, Ļipovijs, Zaicevs, Fesenko

Ainara Bagatska, Ainara Zvirgzdiņa, Artūra Štālberga un Roberta Štelmahera vīri sāka ar 7:0 izrāvienu. Kaspars Bērziņš izcēlās groza apakšā, Jānis Strēlnieks iemeta tālmetienu, bet Jānis Timma devās garāmgājienā. Divi Ļipovija tālmetieni samazināja starpību līdz minimumam (7:6), taču tik tuvu zili-dzeltenie turpinājumā vairāk netika. Timma arī nākamajās minūtēs izmantoja caurumus ukraiņu aizsardzībā, gūstot punktus no dažādām pozīcijām. Ļoti neveiksmīgs spēles sākums izvērtās ukraiņu pamatcentram Kirilam Fesenko, kura paviršības aizsardzībā tika sodītas ar neprecīziem metieniem uzbrukumā. Vienīgais izņēmums radās brīdī, kad tiesneši neņēma vēra Bērziņa bloku. Blūma tālmetiens un Peinera trāpījums uzbrukuma pēdējā sekundē ļāva ceturtdaļu noslēgt ar plus septiņi – 21:14.

Nākamajās desmit minūtēs laukumā jau bija pavisam cits Fesenko. Ukraiņu milzis izmantoja gandrīz visas iespējas uzbrukumā, gūstot deviņus punktus un pamatīgi sarežģījot situāciju Latvijas soda laukumā. Visi mazie latviešu izrāvieni tika likvidēti un notika spraiga cīņa. Dzimšanas dienas jubilāra Daira Bertāna un Kristapa Janičenoka uzņemšanās saglabāja pārsvaru, taču tas nebija liels. Deviņpadsmitajā minūtē tikai plus viens – 35:34. Kaspara Bērziņa un Rolanda Freimaņa sadarbība groza apakšā divreiz atjaunoja trīs punktu pārsvaru. Ukraiņi divreiz atspēlējās, taču Latvijai palika 3,3 sekundes pēdējam uzbrukumam. Tas noslēdzās nesekmīgi – 39:38.

Fesenko veikums atspoguļojās statistikā. Centrs guva 11 no 18 ukraiņu punktiem soda laukumā, kamēr Latvijas spēlētāji krāsā atzīmējās ar 12 punktiem. Līdzīga attiecība cīņā par atlēkušajām bumbām (14-21), turklāt pretinieki izmeta par astoņiem soda metieniem vairāk (2/2 pret 5/10).

Trešās ceturtdaļas sākumā Ukraina divreiz izvirzījās vadībā, pēc Zaiceva tālmetiena panākot plus trīs – 41:44. Bērziņš tūlīt aizsardzībā ar spēku “noslaucīja” Krutovu, pēc danka samazinot starpību līdz minimumam – 43:44. Fesenko turpināja plosīties groza apakšā, Bērziņam un Meieram cīņu turpinot ar trīs piezīmēm. Zaiceva un Rendla atbalsts līderim ceturtdaļas vidū iedzina Latviju septiņu punktu bedrē (46:53 un 48:55).

Bertāna precīzie soda metieni un izkārtotais ātrais uzbrukums Jānim Blūmam ļāva ātri atspēlēt četrus punktus – 52:55. Fesenko atbildēja ar kārtējo divpunktnieku, taču Freimanis ātrajā uzbrukumā nokārtoja 2+1, ceturto piezīmi Ļipovijam un emociju sprādzienu tribīnēs – 55:57. Minūti vēlāk Jānis Blūms ar brīvmetieniem izlīdzināja rezultātu, bet ukraiņi uzbrukumā iemeta tālmetienu no labā stūra – 57:60. Pēc brīža kapteinis atzīmējās vēl divreiz, savukārt pēdējās sekundēs perimetrā izcēlās Janičenoks – 62:60.

Izšķirošās desmitminūtes sākumā izdevās labi nospēlēt aizsardzībā, neitralizējot virkni ukraiņu uzbrukumu. Kārtējos punktus guva Bertāns un Janičenoks, bet ceturtdaļas vidū divus tālmetienus pēc kārtas iemeta Kaspars Bērziņš – 72:66. Pretējā pusē vienreiz atbildēja vēl viens vīrs ar četrām piezīmēm. Pēc Ļipovija tālmetiena pārsvars saruka uz pusi, bet Fesenko samazināja starpību līdz minimumam – 72:71. Korņijenko aizkavēja Timmas iespēli Bērziņam, bet uzbrukuma turpinājumā latvieši vairākas reizes netrāpīja grozā. Pēdējās minūtes ievadā Fesenko ar soda metieniem izvirzīja vadībā Ukrainu – 72:73. Janičenoks nomānīja pretinieku, pēc pustālā metiena atgūstot minimālu pārsvaru – 74:73. Fesenko uzbrukums beidzās nesekmīgi, taču ukraiņi ieguva vēl 14 sekundes uzbrukumam. Janičenoks pārkāpa noteikumus pret Ļipoviju, kurš meta nekļūdīgi – 74:75.

Pirms pēdējām 15,7 sekundēm Bagatskis pieprasīja minūtes pārtraukumu. Komanda uzbruka, taču Janičenoka pustālais metiens šoreiz bija neprecīzs. Latvijas situācija turnīrā izšķirsies ceturtdienas vakarā.

D grupa, 9. septembris, Arēna Rīga

Latvija – Ukraina 74:75 (21:14, 18:24, 23:22, 12:15)
Latvija: Bertāns 17, Bērziņš 13 (6ab, 5ip), Blūms 12 (3ab, 3rp), Janičenoks 11, Freimanis 7 (5ab), Timma 7 (5ab), Strēlnieks 3, Meiers 2, Peiners 2, Mejeris; Vecvagars, Kārlis.
Ukraina: Fesenko 21 (10ab), Ļipovijs 15, Rendls 11 (5rp), Zaicevs 9, Korņijenko 8 (9ab).
Tiesneši: Emilio Peress (Spānija), Milivoje Jovčičs (Serbija), Sigmundurs Herbertsons (Islande). Komisārs: Jans Holmins (Zviedrija).